Pratite nas

Razglednice

Jonska obala u Albaniji: PRELIJEPE PLAŽE HIMARA

Published

on

Na albanskoj obali Jonskog mora, oko 220 kilometara udaljeno od glavnog grada i oko 70 kilometara od Valone, nalazi se ljetovalište, po mnogima najljepše u tom dijelu zemlje.
Himara je naseljena većinskim stanovništvom grčkog porijekla, pa nije čudno što se tu može uživati u gastronomskim specijalitetima koji umnogome podsjećaju na grčke.

Jonska obala Albanije je inače poznata od fenomenalnim plažama. U Himari ih ima i više nego dovoljno za svačiji ukus. Najpoznatija je šljunkovita plaža Spilia. Upravo na njoj obično i bude najviše turista u toku sezone.

Ništa manje po ljepoti za njom ne zaostaje ni glavna gradska plaža. Potami, Kiparo, Prinos, Loukovom, Filikuri, Borsi, Lamana…, sve su to plaže u Himari i okolini, koje vrijedi posjetiti.
Većina ih je dostupna sa morske strane. Čamci i brodići redovno saobraćaju tokom sezone.

Inače, do Himare se može stići i direktnim autobuskim linijama iz Valone ili Tirane. Treba znati da uređena autobuska stanica u ljetovalištu ne postoji, pa ako se odlučite da tako putujete u Himaru, imajte na umu da bi trebalo da zamolite vozača jednostavno da stane tamo gdje vam odgovara. Takođe je važno istaći i da je u turističkom smislu ovo relativno mlado ljetovalište.
S obzirom na to da je turizam još uvijek u povoju u ovom albanskom ljetovalištu, to je priroda u njegovoj okolini na pojedinim mjestima gotovo netaknuta, što mu daje posebnu draž.

Voda je u ovom dijelu Jonskog mora prilično topla, a samo ljetovalište nadvisuju planine. Upravo zato je i klima ovdje vrlo prijatna.

Ali Pašin toranj i Piratska pećina samo su neke od atrakcija ovog ljetovališta. U blizini Himare nalaze se i ostaci nekadašnje tvrđave, odakle se pruža fenomenalan pogled na okolinu i plavetnilo Jonskog mora.

Crkva Bogorodice Kasioptire nalazi se takođe u tom albanskom ljetovalištu. Vjeruje se da je Bogorodičina ikona koja se u njoj nalazi čudotvorna, te mnogi vjernici dolaze da se ispred nje mole za zdravlje i sreću. (Naj portal/Foto: screenshot/Youtube/Jemima Skelley)

PROČITAJTE I OVO:

Smatra se najljepšim na Balkanu: GRAD SA HILJADU PROZORA

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending