Razglednice
Zamak Čoša u Poljskoj: AKADEMIJA ZA VJEŠTICE I ČAROBNJAKE
Da magija i vještice nisu mogući samo u filmovima, pokazuju POljaci koji su otvorili „koledž magije“. Oni su se pobrinuli da se nastava za buduće vještice i čarobnjake odvij u bajkovitom zamku Čoša iz 13. vijeka.
Otvaranju škole za čarobnjake uveliko su doprinjeli obožavatelji hit serijala o Hari Poteru, koji su željeli da naprave mjesto gdje bi mogli u stvarnom životu iskusiti filmsku magiju. Poljski fanovi najpoznatijeg čarobnjaka na svijetu pokrenuli su 2014. godine kampanju kako po sakupili pedeset hiljada dolara potrebnih za otvaranje škole.
S obzirom da je Hari obožavan širom svijeta, Poljaci su veoma brzo došli do zacrtane sume, i 2015.g, su prvi put održali svečano okupljanje u Čoša dvorcu koji je otvoren za javnost i koji je od devesesetih godina prošlog vijeka služio kao hotel i konferencijski centar.
U novembru 2014. godine, oko 200 učesnika iz 11 država okupilo se na nekoliko dana kako bi prvi iskusili magiju škole za vještičarenje i čarobnjaštvo.
Najveći dio polaznika činili su LARP, koji su došli iz nekoliko država. Naime, LARP je skraćenica za Live Action Role Play, tj. igranje uloga uživo. Iako nije riječ o klasičnim statistima, to je jedinstven spoj i sporta i umjetnosti, mada, mnogi ga smatraju hobijem.
Nijedna škola ne bi bila to što jeste bez profesora, a poljski magijski koledž nije izuzetak. Tu predaju razni profesori od, kako ih opisuju polaznici, „zbunjenih i rastresenih s lošim pamćenjem do mladih, oštroumnih i jezičavih“.
Baš kao i u filmovima o Hariju i njegovim prijateljima, i ovdje su učenici podijeljeni u pripadajuće kuće. Tako imate kuću Faust, kuću Molin, kuću Sendivogius, kuću Durentius i kuću Libussa. Između kuća kako i dolikuje, vlada rivalitet posebno kada dođe vrijeme ispita i najpopularnijeg sporta – metloboja, koji se ipak igra na zemlji.
Kada biste zašli hodnicima ovog poljskog dvorca, vidjeli biste da čak i uniforma učesnika podsjeća na onu koju su nosili u Hogvartsu. Studenti svake od pet kuća imaju svoje specifične uniforme koje se razlikuju po bojama, tako da svi znaju koji student je iz koje kuće.
Svi su ovdje došli da se provedu, osjete dramu, eskalaciju sukoba, a onda da se opet vrate u svoje svakodnevice, na svoje redovne poslove.
Prvi semestar ove škole, održan u novembru 2015.,trajao je samo četiri dana, a na ovaj koledž se mogu prijaviti samo “studenti” stariji od 18 godina, a jedan semestar u ovoj neobičnoj školi košta oko 300 eura.
Oni koji ovdje provedu jedan čarobni semestar kući odlaze sa nezaboravnim iskustvom, i veliki je broj onih koji se svake godine vraćaju sa prijateljima kako bi „dopunili znanje“ i barem nakratko pobjegli od stvarnosti i stresa stvarnog života. Ovo su samo neke od njihovih reakcija koje su sa ostatkom svijeta podijelili na blogovima. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON