Razglednice
Zaboravljeni bosanski grad: KOMOTIN PROPADA, A ZLATO NIJE PRONAĐENO!
Nije iza sedam gora i mora, al’ nije ni na domak oka, već podaleko, u brdima, stijenama i šumama, iza plodnih livada i dolina, Komotin, brižljivo čuva tajnu o jednom davnom vaktu i zemanu, uglavnom za sebe, jer radoznale oči ljudske do njega teško dopiru, osim rijetkih zaljubljenika u neispitano i nepoznato koje ni strah ni napor ne sprečavaju da zarone u pluskvamperfekt i barem namirišu šta je bilo, a šta možda i nije bilo.I zahvaljujući bas takvim i samo takvim osobenjacima i avanturistima znamo o Komotinu, barem toliko da je postojao. I bar toliko da njegove zidine i kule imaju šta da kažu o svojoj sreći i nesreći posebno.
Moju pažnju o Komotinu je osvježio Adil Fejzić, zaljubljenik u lijepo, neistraženo, neotkriveno, netaknuto: U livade zelene, u pašnjake, u šume i šumarke, u proplanke ,potoke i potočiće, u ptica poj i sokolova gnijezda, u brda i dolove…
Evo kako je Adil vidio Komotin iz svojih rodnih Cvitovića: ”U daljini tvrđava Komotin, koja kao da je cijepala dva brda na dvije strane, ispod koje je proticao potok i razdvajao ta dva brda…”
Pade na pamet da su dvorci građeni na skrovitim mjestima, i teško pristupačnim uzvišicama i uzvišenjima. Iz više razloga vjerovatno. Tamo su sigurniji, sigurniji, lakše se brane i štite od napadača i raznih štetočina. I konačno dalje od očiju običnih ljudi, od sumorne svakodnevice. Obično život iza zidina je bivao mnogo luksuzniji, udobniji i pretpostavljeno bolji. U zidinama su ostajale i lakše se čuvale tajne o onome što nije trebalo da se zna i onome što nije smjelo da se zna. Jer, gdje je vlast tu je i grijeh, nekako jedno drugo prate!?
U pisanim izvorima se Komotin spominje jednom 18. juna 1461. godine u povelji kojom je mladi kralj Stjepan Tomašević bogato darovao svog strica Radivoja Kotromanića velikim posjedom i gradovima uključujući i Komotin, što uz arhitekturu govori da je prije dvorac za bosansku vlastelu nego moguće utvrđenje.
Leonard Valenta kaže: ”Da Komotin jednostavno bljesne na visokoj i veoma strmoj uzvisini koju okruni svojim bedemima. Iz daljine djeluje romantično, tajanstveno, privlačno, a kad mu se približite, prvi osjećaj koji se budi u vama jest strahopoštovanje pred gordošću njegovih, iako urušenih, ali još uvijek očuvanih zidina i kula.”
Komotin je zaboravljeni grad, desetak kilometara sjeveroistočno od Jajca, skamenjen u svojoj tajni, u sjenci jajačkih bisera. Čuti i čeka da kaže šta ima, a to vrijeme nikako da dođe. I dok njegove kule i zidine čekaju pravo na riječ narod ispreda raznorazne priče i legende o njegovim salonima i odajama, o skrivenom blagu i zlatu i duhovima koji čuvaju i grad i blago u njemu.
Za sada grad propada, a zlato nije pronađeno! (Šefkija Bahović)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON