Sve nas čeka ista rupa, ali je poskupa: AKO NEMATE MINIMALNO 1.000 EURA, NE POMIŠLJAJTE NA SMRT!

“Sve nas čeka ista rupa”, kažu filozofi, mada je ona ipak za nekoga jeftinija, a za nekoga skuplja… Kada se pogledaju cijene ukopa, dženaza I sahrana, čini se da je sasvim svejedno kojoj vjeri pripadaju rahmetlije, odnosno pokojnici. Bio musliman, pravoslavac, katolik ili ateista – nema popusta.

Pored toga što predstavlja strahovit emocionalni i psihološki udarac, smrt članova porodice izaziva kod ljudi i finansijski stres, koji predstavlja ogroman problem za većinu stanovništva.

Definitivno odlazak na onaj svijet je izuzetno skup. Danas je smrt siguran biznis, a vlasnici zagrobnog života ekstra dobro zarađuju. Pogledajte cjenovinike u nekim većim centrima na Balkanu.
U sarajevsim “Jedilerima”, društvu za pogrebne usluge čiji je osnivač Medžlis Islamske zajednice, posebno se naplaćuju tehnički i vjerski dio dženaze (sahrane). U zavinosti od groblja cijene se kreću od 2.000 do preko 3.000 KM.

Na grobljima kojima upravlja Medžlis Islamske zajednice Sarajevo, kompletna usluga dženaze košta oko 3.000 KM (1.500 eura). U groblju Vlakovo cijene je oko 2.000 KM (1.000 eura).
Iz sarajevskog KJKP Pokop, koje upravlja sa devet grobalja u bh. prijestolnici, naveli su kako troškovi sahrane u Sarajevu koštaju od 550 do 3.000 eura, a najveći dio tog novca odnosio se na cijenu sanduka, koji košta od 150 do 3.000 eura.

Kod njih se ne može dobiti, na primjer, plaćanje na rate; kompletan iznos ili nema dženaze!

Slične cijene su i u regiji.Približno 1.000 eura košta sahrana u Beogradu, a u Podgorici sama sahrana košta 37,50 eura, ali su cijene grobnih mjest I grobnica “otišle u nebo”, pa na kraju sahrana izađe oko 3.000 eura. U zagrebu grobno mjesto na Mirogoju ošta oko 1.800 eura, plus ostali troškovi za tehničke i vjerske usluge. Samo grobno mjesto na Mirogoju košta od 1.844 do 12.133 eura.
U manjim mjestima u svim današnjim državama na Balkanu, znatno su niže cijene u manjim mjestima u odnosu na velike gradove. (Naj portal)