Pratite nas

Razglednice

Sarajevska duhovnost: BUNAR ŽELJA NA SVETIM MJESTIMA MUSLIMANA, KATOLIKA I PRAVOSLAVACA

Published

on

U Sarajevu, uprkos nedaćama preživio je običaj koji možda i ponajviše govori o ovom gradu i njegovom duhu. Neki ga zovu sarajevskim duhovnim trokutom, a drugi sarajevskim bunarom želja. Uključuje poklonjenja svetim mjestima islama, katoličanstva i pravoslavlja, a odvija se u krugu od stotinjak metara.

Kreće se sa Bistrika, obično utorkom i petkom, ispred Turbeta „Sedam braće“. Prilazi se s lijeve strane, od vrata i u otvor na njima ubacuju se dobrovoljni prilozi. Zatim se ide duž sedam prozora sa gvozdenim rešetkama i na svakom od njih ubacuje se jednak broj kovanica. Različita suma može se ubaciti jedino u otvor na vratima. Potom se uči dova za ispunjenje želja ili se moli svako na svoj način.

Vjerovanje kaže: ako prvi glas slučajnih prolaznika donese na svojim krilima pozitivnu i lijepu riječ, želja će se ostvariti, a ako riječ bude negativna najbolje je da se tog dana čovjek okani onog što je namjerio. Bez obzira na to kakav glas bio, namjernik se na kraju napije na česmi čiji je graditelj bio Čokadži Sulejman. Osoba se nikad ne vraća istim putem.

U crveno-bijeloj crkvi, u Ulici franjevačkoj, nalazi se svetište svetog Ante Padovanskog. Vjeruje se da ono krije dio moći koja se pripisuju ovom svecu i savremeniku svetog Franje Asiškog. I ovdje se ostavlja prilog, ravan onome za Turbe „Sedam braće“. Ispred crkve, pred statuom Žalosne Gospe, koja u krilu drži Isusa skinutog s križa, pali se svijeća, a na grudima se iscrta križ ili pomoli na neki drugi način.

Onda se uđe u crkvu, desno se nalazi kip svetog Ante, kojem se pomoli i ostavi se dar. Lijevo je kip Gospe, kojem se također pomoli i ostavi se dar. I na kraju prilog se ostavlja u kasi za kruh sv. Ante, koja se prazni svakog mjeseca i dijeli siromasima.

Dok se svijeće tope na svetištu svetog Ante, prolazi se pored crvene zgrade Pivare i prelazi Miljacka. Presiječe se Baščaršija i na samom njenom rubu ulazi u Crkvu svetih arhanđela Mihaila i Gavrila, odnosno Staru pravoslavnu crkvu, kako je narod zove. I ovdje se pali svijeća i ostavlja prilog u jednakoj vrijednosti kao za turbe i samostan. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending