Јosipa Karij iz Slavonskog Broda studentkinja je završne godine stomatologije u Banjaluci. Odluka Hrvatske da oteža priznavanje diploma iz BiH kako kaže obesmislila je njeno školovanje jer diploma ide na provjeru, predmeti će se upoređivati sa tamošnjima, a procjena je da će joj nedostajati 17 predmeta.
“Uz to još moram čekati red za nostrifikaciju, a čula sam da se čeka tri do pet godina. Tako da sam ja u startu osam godina u zaostatku – kaže Karijeva.
Problem je nastao sredinom prošle godine, kada je Hrvatska izmijenila Zakon o obrazovanju.
“Do juna prošle godine Hrvatska je priznala preko 20.000 diploma iz BiH, dok je postojao postupak priznavanja. Sada su ga ukinuli, pa kažu da ove iz BiH nisu dovoljno kvalitetne – ističe direktor Agencije za razvoj visokog obrazovanja i obezbjeđivanje kvaliteta BiH Enes Hašić.
Da bi diplome bile priznate, resorne agencije iz BiH trebalo bi da postanu članice evropske ENKE, Agencije za akreditovanje, da usklade obrazovni sistem rascjepkan na 12 nivoa. Mora, kažu u Rektorskoj konferenciji, biti jednako lako ili jednako teško studirati na svim univerzitetima u BiH. Trenutno, Hrvatska “kvalitetnim” smatra samo diplome Sveučilišta u Mostaru. Naime, resorna agencija iz Hrvatske, akreditovala ga je nenajavljeno i bez znanja kantonalnog ministarstva.
“Evo, zato vam i govorim, da nismo uopšte bili obaviješteni da će doći, da će izvršiti akreditaciju i da će na taj način jedino diplome Sveučilita u Mostaru biti priznate u Hrvatskoj i Sloveniji – dodaje ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta Hercegovačko-neretvanskog kantona Rašid Hadžović.
Problem će sa hrvatskim vlastima morati da riješe institucije u BiH.
“Sa Ministarstvom civilnih poslova ćemo pokušati da nađemo rješenje kako bi prevazišli pitanja vezana za diplomama – zaključio je ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske Željko Budimir.
Ima tu i politike, ali i pokušaja Hrvatske da svoje studente zadrži na svojim univerzitetima.
Nešto manje komplikovan problem sa priznavanjem diploma BiH ima sa Slovenijom, koja ih takođe više ne priznaje po automatizmu. Međutim, o ovome se sa Slovenijom već razgovara, dok problem sa Hrvatskom tek čeka da dođe na red. (Naj portal)