Pratite nas

Razglednice

Robert Dacešin predstavlja vam “Hajdučke vode”: OAZA MIRA U OKOLINI TESLIĆA

Published

on

Ako tražite savršenu vikend destinaciju za odmoriti dušu i napuniti baterije u prelijepoj prirodi, ono mjesto gdje ćete zaboraviti na vašeg šefa, obaveze na poslu i sve brige koje trenutno možda imate. RIječ je o Hajdučkim vodama, jer one imaju sve ono što vam treba.

Hotel Hajdučke vode nalazi se na obroncima planine Borja, na nadmorskoj visini od 810 metara i udaljen je svega 23 km od Teslića i oko 60 km od Banjaluke. Ono što karakteriše ovaj kraj su nestvarno lijepi pejsaži, božanstvena borova šuma i svjež planinski vazduh koji ćete udisati pri svakom vašem koraku. Čitavo ovo okruženje djeluje tako nekako umirujuće. Spokojno. Samo vi i nepregledna borova šuma dokle god vam pogled doseže.

A da li čujete taj zvuk? To je cvrkut ptica koje nastanjuju ove krajeve, a koje uvijek pjevaju neku tako lijepu melodiju.

Možda niste znali, ali planina je svoje ime dobila po borovoj šumi koja se prostire ovim krajem, a njen najviši vrh Velika Runjevica visok je čak 1077 metara i čini ovo mjesto pravom vazdušnom banjom. Zanimljivo je i to da je Borja uglavnom izgrađena od magmatskih stijena, te da je bogata i raznim rudama, od kojih je u ekspoataciji bio samo ugljenokop, koji je otvoren još u doba Austro-Ugarske vladavine.

U sklopu hotela nalaze se fenomenalan restoran sa pravom domaćom hranom, velnes i spa centar, bazen, soba za masažu, kao i tri tipa saune.

Posebna atrakcija je vožnja kvadovima po šumskim stazama i istraživanje prirode ovog kraja na ovim četverotočkašima. U videu možete upoznati I legentu o nastanku Hajdučkih voda, te uživati u prelijepim kadrovima koje je napravio Robert Decešin.

Inače, Robert Dacešin je magistar ekonomije, bavi se digitalnim marketingom. Više od 20 godina aktivno se bavi tenisom, a radio je i kao međunarodni teniski sudija, na velikom broju turnira iz ATP i WTA serije. Aktivno govori pet stranih jezika (engleski, španski, portugalski, italijanski i slovački), a kreiraoje i prvi ikada turistički vodič za Banja Luku.

Na društvenim mrežama, na svom blogu i Youtube kanalu objavljuje zanimjive putopise i reportaže o prirodnim ljepotama BiH, ali i svijeta. On sa putovanja objavljuje RIO priče, (www.riopricesaputovanja.com/v1/), za koje kaže da su njegovo čedo i njemu najdraži projekat kroz koji želi da ljudima pomogne da ostvare sve svoje putničke snove o kojima su do sada sanjali. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending