Pratite nas

Razglednice

Prekriven zlatom: VODIMO VAS U NAJBOGATIJI I NAJZLATNIJI HRAM NA SVIJETU

Published

on

Nijedna posjeta Mjanmaru nije potpuna bez posjete 2.500 godina staroj pagodi Shwedagon, koja sadrži pramenove Budine kose i druge svete relikvije.

Kako je objavio 24sedam.rs., svaki centimetar zvonika visokog 326 stopa u središtu kompleksa hrama prekriven je zlatom. Ne zna koliko ga ima, ali se procjenjuje da je riječ o količini od šest do 60 tona.

Navodi se da je donji dio kule pokriven sa 8.688 poluga od čvrstog zlata, a gornji sa još 13.153. Na vrhu kule je umetnuto 5.448 dijamanata, 2.317 rubina, safira i drugog dragog kamenja, 1.065 zlatnih zvona i jedan dijamant od 72 karata na samom vrhu.

Oko kule je prostrana mreža paviljona, zgrada, zlatnih tornjeva i uglova u kojima se nalaze na stotine statua Bude svih veličina i oblika, od kojih su mnoge prekrivene zlatom.

Pagoda je stara više od 2.500 godina, što je čini najstarijom pagodom u Burmi. Istorijski dokazi sugerišu na to da je sagrađena oko 6. vijeka.
Od tada je mnogo puta proširivana i obnavljana, a dodavane su i brojne manje građevine oko nje.

Prema legendi, dva brata trgovca srela su Budu u Indiji. Buda im je dao osam svojih dlaka i rekao da ih učvrste na istom mjestu na brdu u Okalapi gde su sahranjene mošti prethodne tri reinkarnacije Bude.

Braća su se vratila u Okalapu i poklonila Budine relikvije svom kralju, koji je počeo da traži to mjesto. Poslije mnogo godina uzaludnog traženja, duh zvan Sularata odlučio je da pomogne kralju.
Sjetio se mjesta na brdu Singutara gdje su mošti bile ugrađene. Na tom mjestu je izgrađena pagoda Shwedagon.

Na svakom uglu osmougaone pagode nalazi se svetilište sa slikom Bude, po jedno za svaki dan u sedmici. Svako svetilište ima svoju planetu i životinjski znak povezan sa njom, u skladu sa istočnom astrologijom. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

Manastiri sagrađeni “nebu pod oblake”: POGLEDAJTE HODOČASNE OAZE UDALJENE OD CIVILIZACIJE

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending