Pratite nas

Razglednice

Nekadašnje sklonište partizana: KRAVA UŠLA U VEGANSKU PEĆINU KOD ŠIPOVA, A IZAŠLA U KUPRESU

Published

on

Na magistralnom putu Šipovo-Kupres iznad sela Vagan nalazi se izuzetno atraktivna Vaganska pećina, udaljena od centra Šipova oko 20 kilometara. Pri obilasku tog prirodnog dragulja posjetiocu zastaje dah od ljepote pećinskog nakita.

Ekologinja pripravnica pri Turističkoj organizaciji Opštine Šipovo Danijela Knežić istaknula je u razgovoru za Fenu da je pećina prilagođena i otvorena za posjetioce prije dvadesetak dana. Govoreći o Vaganskoj pećini, navela je podatak da je istraženo oko 420 metara a da je za posjetioce pralagođeno oko 125 metara.

“Vaganska pećina smatra se jednom od najbogatijih pećina pećinskim nakitom u Bosni i Hercegovini. Bogata je stalaktitima i stalagmitima. Iako je to nova turistička atrakcija dolazi nam mnogo posjetilaca – kazala je Knežić. Vaganska pećina ima osam cijelina, nazvanih Čobanska dvorana, Lisičiji kanal, Galerija Sime Šolaje, Janjski kanali, Svečana dvorana, Dvorana divova, Ponorski kanal…

Za pećinu su vezane i brojne legende, priče i predanja ovog kraja.

“Postoji priča da su se za vrijeme Drugog svjetskog rata narod i partizani krili u pećini. Također narod sela Vagan priča da je jednom prilikom krava ušla u Vagansku pećinu i da je izišla na Kupresu, a prema predaji kada je izišla iz pećine nije imala kože. Čula sam i priču od mještana Vagana da su pronašli lobanju praistorijskog medvjeda unutra, ali da je to neko od mještana uzeo i ne zna se gdje se nalazi – naglasila je Knežić za Fenu.

Ta riznica pećinskog nakita prema dostupnim podacima nalazi se na nadmorskoj visini od 920 metara, a površina joj je 1.704 kvadratna metra. Pećina je izvornog tipa, jer su je gradile ponorne vode. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending