Razglednice
Nećete vjerovati svojim očima: SVJETLUCAVA PEĆINA NA NOVOM ZELANDU
Zatvorite oči i zamislite hiljadu lampica koje sijaju oko vas.Gotovo poput ličnog noćnog neba. Upravo tako izgleda pećina Vaitomo na Novom Zelandu.
Iako nećemo još ko zna koliko moći da putujemo, to ne znači da ne mozemo, makar fotografijama, da posjetimo nestvarna mjesta na zemaljskoj kugli i uživamo u njihovim ljepotama.
Uostalom, svima nam u zivotu treba malo magije zar ne?
Ovo nestvarno mjesto, nalazi se na sjeveru ostrva, a svoj specifičan sjaj duguje Arachnocampa luminosa – vrsti glista, koja se nalazi isključivo na Novom Zelandu.
Ova pećina je dio sistema potoka Vaitomo, koji uključuje pećinu Ruakuri, Laki Strajk i pećinu Tumutumu.
Na ulazu se nalazi moderan centar za posjetioce, dizajniran u drvetu. Posjeta ide isključivo u grupama, gdje se brodom obilaze prostorije ispod svoda prepunih glista.
Naziv “Vaitomo” potiče od maorskih reči “vai”, što znači voda i “tomo” – rupa ili okno.
Iako je svijet za pećinu saznao 1884, lokalno stanovništvo znalo za pećinu čitav vijek prje otkrivanja, navodi se na sajtu Wikipedije.
Ova pećina fascinira ne samo nevjerovatnim sjajem već i krečnjačkim formacijama, koje imaju nevjerovatnu ljepotu.
Tokom prve dvije godine, pećinu je posjetilo oko 500 posjetilaca, a brigu o svemu vodilo je lokalno stanovništvo, ipak, nakon povećanog vandalizma, odnosno uništavanja prirode, vlada je preuzela brigu o pećini.
Formacija krečnjaka u pećinama Vaitomo, nastala je kada je region još bio pod okeanom prije oko 30 miliona godina. Krečnjak je sastavljen od fosilizovanih korala, školjki, ribljih kostura i mnogih malih morskih organizama sa morskog dna. Tokom miliona godina, ove fosilizovane stijene su se slagale jedna na drugu i sabijale da bi stvorile krečnjak, a unutar regije Vaitomo krečnjak može biti debeo i preko 200 metara.
Najčešće životinje u pećinama su insekti. To uključuje albino pećinske mrave i džinovske cvrčke, ali najpoznatiji je sjajni crv. Odrasli su približno veličine prosječnog komarca. Međutim, postoji nekoliko malih podzemnih jezera, koja su stvorili slatkovodni potoci ili potoci koji su dom novozelandskih jegulja.
Zidovi pećina prekriveni su raznim vrstama pečuraka, uključujući pećinski cvijet (Pleurotus), koji je zapravo gljiva nalik pečurkama. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON