Razglednice
Mračne i hladne priče o zamku Houska: OVDJE SE NALAZI ULAZ U PAKAO
Dvorac Houska je češki dvorac na litici obavijen mračnim mitovima i legendama. Prvobitno je izgrađena u 13. vijeku, između 1253. i 1278. godine, za vrijeme vladavine Otokara II Češke. Sagrađen je u ranogotičkom stilu, najbolje je očuvan dvorac s početka 13. vijeka u Češkoj i vladavina „zlatnog i gvozdenog kralja“ Premisl Otakar II. Pored ovoga, smatra se da je to jedno od najukletijih mjesta na Zemlji.
Houska je sagradio Premisl Otakar II kao izvanredan kraljevski dvorac, ali je ubrzo prodan plemićkoj porodici, koja je nastavila da ga pojseduje do poslije Prvog svjetskog rata.
Legenda kaže da je jedini razlog za izgradnju ovog zamka bio zatvaranje ulaza u pakao! Kaže se da se ispod zamka nalazi jama bez dna ispunjena demonima. 1930-ih su nacisti sprovodili eksperimente u zamku okultne sorte.
Godinama kasnije nakon njegove obnove, otkriveni su kosturi nekoliko nacističkih oficira. Oko zamka se vidi mnogo različitih vrsta duhova, uključujući džinovskog buldoga, žabu, čovjeka, ženu u staroj haljini i najstrašnijeg od svih, crnog konja bez glave.
Dvorac Houska izgleda poput bilo kog drugog običnog srednjovjekovnog zamka, ali pomnijim uvidom može se primijetiti nekoliko neobičnih karakteristika. Prvo, mnogi prozori zamka su zapravo lažni, napravljeni su od staklenih ploča iza kojih se kriju čvrsti zidovi.
Drugo, zamak nema utvrđenja, nema izvor vode, nema kuhinju, a godinama nakon što je izgrađen nema stanara. To jasno govori da dvorac Houska nije izgrađen kao zaštitno svetilište ili prebivalište.
Položaj zamka je takođe neobičan. Nalazi se u zabačenom području okruženom gustim šumama, močvarama i planinama od pješčara. Lokacija nema stratešku vrijednost i ne nalazi se u blizini nijedne trgovačke rute.
Mnogi se pitaju zašto je dvorac Houska sagrađen na tako čudnom položaju i na čudan način. Vjekovne legende možda će moći da odgovore na to pitanje.
Prema narodnom predanju, dvorac Houska izgrađen je preko velike rupe u zemlji koja je bila poznata kao Vrata u pakao. Priča se da je rupa bila toliko duboka da joj niko nije mogao vidjeti dno.
Legenda kaže da su poluživotna, poluljudska bića noću puzala iz jame, a ona crnokrila stvorenja napadala su lokalno stanovništvo i odvlačila ih dole u rupu. Žrtve bi jednostavno nestale da se više nikada ne vrate.
Dvorac Houska sagrađen je da služi kao zaštita od pukotine na stijeni, gdje je trebalo da se otvori pakao. Navodno ga čuva užasni crni monah bez lica.
Vjeruje se da je zamak izgrađen samo da bi se u njemu zadržalo zlo. Mjesto dvorca je izabrano zbog toga. Mnogi pretpostavljaju da je kapela zamka posebno sagrađena direktno nad misterioznom jamom bez dna kako bi zapečatila zlo i spriječila demonska stvorenja da uđu u naš svijet.
Ali čak i danas, preko sedamsto godina nakon što je jama zapečaćena, posjetioci i dalje tvrde da noću čuju grebanje stvorenja koja pokušavaju da se provuku do površine. Drugi tvrde da čuju hor vriske koji se čuje ispod teškog poda.
Najpoznatija priča koja potiče iz legendi o zamku Houska je ona o osuđeniku. Kada je gradnja zamka započela, kaže se da su svi zatvorenici u selu koji su bili osuđeni na vješala dobili pomilovanja ako pristanu da ih konopcem spuste u jamu bez dna i da im onda kažu šta su vidjeli. Nije ni čudo, svi zatvorenici su se složili.
Spustili su prvog čoveka u jarak i nakon nekoliko sekundi je nestao u mraku. Začas su začuli očajnički plač. Počeo je vrištati od užasa i molio je da ga povuku natrag.
Odmah su počeli da ga izvlače. Kada je zatvorenik, koji je bio mladić, povučen natrag na površinu, izgledao je kao da je u nekoliko sekundi koliko je bio u jami ostario decenijama. Očigledno mu je kosa postala bijela i izuzetno je naboran. Još je vrištao kad su ga izvukli na površinu. To što je doživio u mraku bio je toliko uznemiren da je poslat u ludnicu, gdje je umro dva dana kasnije iz nepoznatih uzroka.
Prema legendama, i dalje se može čuti grebanje krilatih bića koja pokušavaju da se probiju do površine, viđeni su fantomi kako šetaju praznim dvoranama zamka, a nacisti su posebno izabrali dvorac Houska kako bi iskoristili paklene moći za njih.
Tajanstveni, magični, prokleti ili pakleni. Mnogo je imena koja opisuju ovaj radoznali zamak. Iako nije jedan od najvećih ili najljepših dvoraca u Češkoj, bez ogromnih parkova ili najstarijih kapela, dvorac Houska postao je omiljeno odredište mnogih avanturista i putnika.
Dvorac Houska nalazi se u istočnom dijelu Kokorin šume, 47 km sjeverno od Praga i oko 15 km od Bezdeza, još jednog drevnog kultnog zamka srednje Evrope. Ovu lokaciju možete posjetiti tokom tura sa krstarenjem košer rijekom do dragulja srednje Evrope! (Naj portal)
PROČITAJTE I OVO:
Magični dvorac na Krimu: POGLEDAJTE LASTAVIČIJE GNIJEZDO IZNAD CRNOG MORA
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON