Pratite nas

Sudbine

Mladen Kovačević iz Lipnice: PONEKAD ŽALIM ŠTO NISAM PČELA, PA NEKA ŽIVIM SAMO 40 DANA

Published

on

Za tuzlansko područje Lipnica (nije važno koja je, a ima ih tri) kažu da je sredina prebogata dobrim domaćinima. Ovdje imaju i dugu tradiciju bavljenja pčelarstvom. Na desetine porodica se bavi ovim poslom; neki su hobisti, drugi su u pčelarstvu pronašli spapsonosni izvor prihoda.

Takav je i Mladen Kovačević iz Gornje Lipnice. Mladen je po struci rudarski tehničar, ali bez zaposlenja. Čak je i za vrijeme rata u BiH imao radnu knjižicu, ali je u mirnodopskim vremenima, za koja su nam obećavali zlatne kašike, i njegova firma otišla u gubitaše, a on – na biro.

“Sreća, pa me moje pčele nisu izdale – kazat će ovaj izuzetno prijatan sagovornik i istinski zaljubljenik ovih neumornih i plemenitih stvorenja, koja su njega I njegove ukućane spasila “kad je bilo najteže”. Jer, da nije bilo pčela, ni sam ne zna kud bi i šta bi u sumornim bosanskim vremenima. Možda bi se i on “truhom za kruhom” zaputio u tuđi svijet…

Sudbina je htjela da druženje sa pčelama započne davne 1983. godine. Tada je bio sedmi razred osnovne škole.

“Zalutao roj na naše imanje. Niko ga nije tražio, pa ga je moj otac odlučio smjestiti ispod naše kuće. Kupio košnicu, konsultovo se sa iskusnijim pčelarima. I tako je roj zanočio u našoj avliji. Ne znam da li iz radoznalosti, ili je to već tada bila sudbinska ljubav, ali ja sam non stop visio kraj te košnice. Knjigu u ruke, pa pravo pored pčela…. – sjeća se prvih susreta sa ovim neobičnim stvorenjima, za koja kaže da su najsavršenija na zemaljskoj kugli, a onda dodaje:

“Često se pitam zašto u državama, a posebno u BiH nije život organizovan kao u košnici. Ponekad mi bude žao što nisam pčela, pa neka živim tih 40 dana. Toliko me odušljavaju njena discilina, organizovanost, higijana…

U njegovj Lipnici je Mladenova obećana zemlja. Tu je upoznao sve prave vrijednosti, koje donosi suživot s pčelama i s prirodom. Tu je oformio porodicu, tu je najsretniji. Radi što voli i što ga usrećuje, pčele ga nikada nisu izdale, niti ostavile gladnog.

“OKo 10 društava je moja mjera zadnjih godina, s tim da stotinjak društava selim, a ostalo je na stacionaru I ta društva koristim za matice i matičnu mliječ – kaže naš sagovornik.

Matice odgaja isključivo za svoje poterebe i za prijatelje. U ovaj izazov se upustio prije desetak godina.

“Bez vlastite proizvodnje matica nezamislivo je raditi na velikom pčelinjaku. To je usputan posao, ali je sigurnija karika u današnjim, sve otežanijim, uslovima pčelarenja. Znatno umanjuje troškove proizodnje.

Inače, Mladen pčelari sa dva nastavka. Smatra da je to dobra pčelarska praksa; prije svega jer je lakše raditi sa dva, nego sa tri ili više nastavaka.
“Meni se pokazalo dobrim i racionanim da sav višak pčele u stubu na dva nastavka uzimam i prebacujem u oplodnu stanicu. Tako dopunjujem opklodnjake i košnice u kojima proizvodim matičnu mliječ. Ne treba zaboraviti da teritorija BiH nema pašne uslove u kojima se pčele mogu odžavati na tri nastavka. Klimatski uslovi nam ne dozvoljavaju da se širimo u visinu – objašnjava.

Seleći je pčelar, u toku sezone redovno je negdje na terenu širom BiH. Kaže da pčelarstvo iziskuje velika ulaganja, pogotovo zadnjih godina kada su medonosne paše sve slabije. Zbog toga podsjeća da pravi pčelar mora da voli svoje pčele, da potpuno bude posvećen, uporan, obzirom da ima godina kada su slabe paše ili periodi uginuća i mora biti svjestan da je dug put od cvijeta do meda u tegli, te samo takvim rezonovanjem može imati lični osjećaj zadovoljsta.

“Iako je iz godine u godinu sve teža situacija, ipak se može živjeti od pčelarsva, ali uz uslov da se maskimalno posvetite ovom pozivu, te da se ide na širu proizvodnju. Od meda se ne može živjeti u pčelarstvu, već samo ako se uzima sve što pčela može dati. Tada se dobije pozitivna računica. Takođe, u pčelarstvu ne treba podvlačiti crtu svake godine, već svakih tri do pet godina. U takvim vremenskim ciklusima mora se biti u plusu. – kaže Mladen, te naglašava da je kompletna njegova porodica volonterski angažovana oko pčela. Oni su i čistačica, i sekretarica, i radnik, i direktor.

Naš sagovornik se slaže da priroda zadnjih godina nije naklonjena pčelama, da je najveća “fabrika pod otvorenim nebom” u lrizi širom svijeta, pa samim tim i u BiH ili na Balkanu.
“Pčelarstvo je ozbiljan i zahtjevan posao koji podrazumijeva kvalitetne košnice, ramove, vosak, vrcaljke i ostale dijelove opreme, ali i znanje – naglašava Mladen.

Bez obzira na slabu sezonu, on je optimista, jer vjeruje pčeli. Ona će se snaći i u ovom prirodnom haosu, a on je očito prisutan. Paše su se smanjile sa nekadašnjih petnaestak na pet do sedam dana.

“Pčela se prilagođava prirodi, ona će se snaći u ovom promjenama. Ona neće poletjeti za kreditom u bankama kao mi, već će ioznaći način da se izbori sa izazovima. Ona unaprijed predvidi situaciju za predstojeća vremena – pokušava Mladen da nam vrati optimizam i nadu u bolje sutra pčelarstva.

Na kraju nas upozorava na mnogo veću opasnost u društvu, a to je da pčelari nemaju podršku društvene zajednice. A ako se na pčelare ne gleda kao spasioce prirode i poljoprivrede, pa ako hoćete i čovječanstva, takvom društvu je potreban hitan remont!

Iz 4 košnice 200 kg. meda

Sa sjetom Mladen evocira uspomene kada je iz 40 košnica vrcao više meda, nego danas iz njih stotinu. Ili, primjer selenja na suncokret u Vojvodinu

“Bilo je to devedesetih godina prošlog vijeka. Tri godine sam vozio pčele na suncokret u Vojvodinu. Vozio sam samo četiri košnie. Tri godine zaredom u svakoj košnici sam imao 50 kg.godina prinosa. IZvrcao bi oko 200 kg. meda. A danas sam sretan ako uzmem 10 do 15 kilograma – ispričao nam je Mladen.

Hvala Tunji Atiću!

Tokom posljedjih petnaestak godina Mladen redovno daje svoj med na ocjenjnivanje. I nije bilo manifestacije da nije dobio zlatna odličja. Dobijao je priznanja i u BiH, i u Hrvatskoj. Ipak, najvećie mu je priznanje ako u svijet pčelarstva godišnje uvede bar jensnog mladog pčelara.

“Ostao mi je to od legende iz našeg kraja Tunje Atić, koji je bio nosilac razvoja pčelarstva u ovom kraju i dugogodišnji aktivista udruženja Tuzla. UZ njegovu pomoć zapčelarili su mnogi ljudi u Lipnici. On nas je znao motivisati, organizovati, otrkivati nam tajne pčelarstva. Zahvaljujući njemu mi smo obilazili najveće pčelare širom bivše Jugoslavije – kaže Mladen. (E.Milić/Naj portal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending