Razglednice
Legenda o Starom mostu Sare Kašiković u Stocu: DJEVOJAČKA ĆUPRIJA JE SARIN DAR VOLJENOM MOMKU
Većina starih mostova na rijeci Bregavi u drevnom gradu Stolac i stolačkoj općini vezuje se za neku od narodnih predaja o njihovoj granji i grditelju: Ćuprija u Begovini, Djevojački most, Gornja Ćuprija, Lučki most, Novi most, Mostić kod Šarića ljetnikovca, Most za prilaz Adi, Most kod Podgradske džamije, Podrgadska ćuprija, Most u Polju.
Kako Bregava pored osnovnog korita ima nekoliko rukavaca veliki broj mostova su sa polukružnim svodovima i građeni su od kamena po uzoru na stupe za valjanje sukna i vodenice. Zajedno sa vodenicama i stupama stolački mostovi su proglašeni nacionalnim blagom naše domovine.
Most sagrađen 1896.
Trag jedne od naljepših legendi vodi nas do mosta Sare Kašiković, u narodu poznate kao Djevojačka ćuprija. Idući prema begovini nalazi se na desnom kraku Bregave ponad Inaat ćuprije. Most je sagrađen na jedan svod čiji je luk segmentan, sličan polukrug.
Građen je od poluokruglog kamena i izveden ustaljenim formma domaćeg graditeljstva. Sa južne, nizvodne strane, nalazi se ugrađena ploča na kojoj ćurilićnim natpisom piše da je most Sare Kašiković, sagrađen 1896.godine. Smješten je pored hotela „Evropa“ čija je vlasnica bila graditeljica ove ćuprije.
Šta kazuje legenda?
Prema jednoj od narodnih predaja zaljubila se Sara u svog komšiju Salku koji je stanovao na drugoj lijevoj strani obale. Čuo Sarin otac da mu se kćerka zaljubila u inovjerca i udade je na silu za drugoga.
Sara je kasnije uspjela u životu kao ugostitelj i snalažljiva žena i napravi na onom mjestu gdje se sastajala sa Salkom ugostiteljski objekat kome dade ime hotel ”Evropa”. Hotel je imao visoko potkrovlje sa dvije sobe i dva mala prozora sa kojih je Sara uvijek gledala na drugu stranu obale i čeznula za Salkom.
Jednog dana, dok je gledala sa prozora, dosjeti se da bi trebala da napravi i ćupriju na pomen svojoj velikoj ljubavi Salki. Što je sanjala to je i odsanjala. I tako nastade Djevojačka ćuprija. Na ovom mjestu i danas se mogu vidjeti zaljubljeni parovi kako uživaju sa pogledom na žubornu Bregavu.
Inat ćuprija
Ima Stolac i ćupriju koj je sagrađena iz inata. Riječ je Gornjoj Ćupriji koja se smatra smatra se najstarijim mostom u gradu na Bregavi. Sedamdesetih godina prošlog stoljeća dobila ime Inat ćuprija. Izgrađena je u 17-tom stoljeću. Sedamdesetih godina prošlog stoljeća narod joj je kumovao ime Inat ćuprija.
Nesimetričnog je izgleda, jedan luk se završava na obali, a drugi je „zagazio“ u korito rijeke. Legenda kaže da se graditelj na ova način htio osvetiti tadašnjem uzurpatoru na vlasti u Stocu. (Mustafa SMAJLOVIĆ)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON