Razglednice
Izgleda nemoguće, ali postoji: DRVO ŽIVOTA NA OSTRVU OD SOLI USRED MRTVOG MORA
U najslanijem moru na svijetu, u kojem je biljni i životinjski svijet praktično nemoguć, nalazi se drvo. Mrtvo more je poznato po tome što u njemu nije moguće održati bilo kakav oblik biljnog ili životinjskog svijeta, već da tamo preživljavaju samo neke vrste mikroorganizama.
Međutim, nedaleko od plaže u Ein Bokeku, izraelskom ljetovalištu u blizini Arada, nalazi se ostrvo od soli koje je osim po nestvarnoj prirodnoj formaciji od soli okružene tirkiznom vodom, prepoznatljivo i po drvetu koje tu raste.
Drvo nije ovdje niklo, već ga je lokalni umjetnik posadio u okviru projekta koje prikazuje promjene Mrtvog mora i njegovo isušivanje usljed klimatskih promjena. Umjetnik je svaki drugi dan veslao do ostrva i dodavao blato s mineralima. Na taj način je želio da bude siguran da će drvo dobiti sve hranljive sastojke potrebne za preživljavanje u ovom izuzetno teškom okruženju.
Drvo je postalo u međuvremenu prava turistička atrakcija, pa svako ko se uputi ka Mrtvom moru ne propušta priliku da se fotografiše pored njega. Ipak, do ovog ostrva je teško doći, jer se nalazi na 300 metara od obale, a jedini način da stignete tamo je plivanjem ili veslanjem s plaže Neve Zohar što nije nimalo lako. (Naj portal)
Razglednice
U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)
Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.
Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.
U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.
„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.
Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.
Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON