Pratite nas

Razglednice

Dragačevsko more: JEZERO GOLI KAMEN JE PRAVA PRIRODNA OAZA U GUČI

Published

on

Ovogodišnja sezona kupanja je uveliko počela. Oni koji ne mogu na more, uživaju u rijekema ili na jezerima. Danas ćemo vam predstaviti jezero Goli kamen, kojeg u Dragačevu (Srbija) nazivaju svojim morem.

Jezero Goli kamen se ušuškalo u šumskoj oazi između sela Kotraža i Vučkovuca, na samo 17 kilometara od centra Guče. Ova vještačka akumulacija nastala je izgradnjom brane 1990. godine i bila je namijenjena prije svega za vodosnabdijevanje. Međutim, toj namjeni jezero nikada nije služilo, pa je sada to netaknuta prirodna oaza između Kotraže i Vučkovice.

“Čim krenu ljtni dani, ovdje se okupljaju mještani okolnih sela. Prava je prirodna oaza, za uživanje u plivanju, ali i pecanju jer je ova voda izuzetno bogata brojnim vrstama, pa se za udicu mogu uhvatiti šaran, som, babuška, karaš – kaže za RINU mještanin Vučkovice.

Međutim, jedinu sjenku na ovu prirodnu oazu bacaju priče koje već odavno kruže, a vezane su za izgradnju jezera Goli kamen. Dugo se spekulisalo da je prikom iskopavanja na dnu jezera sakriven opasan nuklearni otpad koji je, kako su govorili, stigao iz Slovenije. Pojedini su u to povjeravali i njih nema čak ni na obalama, a ostali mještani uživaju u čistoj vodi i netaknutoj prirodi.
“Nema prostora za bilo kakve spekulacije kad je u pitanju ovo jezero – kaže za RINU predsjednik opštine Lučani, Milivoje Dolović.

“Izgrađeno je kako bi se riješio dugogodišnji problem koji mještani imaju sa vodom, ali zbog izuzetno sušnih godina nivo je opao, tako da voda sa ove akumulacije ne može da se koristi za ove svrhe, već ima isključivo turistički potencijal. Uređena je i putna infrastruktura kako bi posjetici do ove lokacije lakše stizali.

Jezero Goli Kamen zahvata površinu od 7,4 hektara i nalazi se na 550 metara nadmorske visine, a vodom ga snabdijevaju dva potoka koja teku iz ivanjičkih sela Lisa i Luke. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

Hej mostovi na Morači: ZNATE LI GDJE SE NALAZI NAJVEĆI KANJON U EVROPI, A DRUGI JE U SVIJETU?

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending