Pratite nas

Dijaspora

Đemila Talić Gabriel: Srebrenica je simbol nezamislive patnje, genocid je najveća sramota Evrope

Published

on

Đemila Talić Gabriel, uspješna poduzetnica i nekadašnja počasna konzulica BiH u Australiji, te članica mnogih vladinih i nevladinih organizacija u ovoj zemlji, 11. jula se poklonila srebreničkim žrtvama. Prisustvovala je ukopu identifikovanih žrtava iz jula 1995. godine.

Vijeće za žene UN

Talić Gabriel je u svojstvu članice Vijeća za žene UN Australije, od strane Organizacionog odbora za obilježavanje 11. jula 1995. godine, 29. godišnjice genocida nad Bošnjacima “Sigurne zone UN-a”, pozvana da prisustvuje komemoraciji i ukopu posmrtnih ostataka nevino stradalih u genocidu u Srebrenici.

– Danas stojim pred vama kao članica UN Vijeća za žene u Australiji, ali i kao osoba koja je preživjela strahote rata u Bosni i Hercegovini. Srebrenica nije samo tačka na mapi, već je simbol nezamislive patnje i gubitka, Srebrenica je živa rana svih Bosanaca i Hercegovaca bez obzira na kojem dijelu zemaljske kugle živjeli.

Genocid koji se dogodio nad našim narodom, nad našom djecom, braćom i očevima – nad nama, ostat će upamćen kao najveća sramota Evrope i svijeta 21. stoljeća. Prije 29 godina počinjen je zločin – genocid ne samo nad Bošnjacima nego protiv cijelog čovječanstva. Našu, djecu, braću i očeve pamtimo po imenima, licima i njihovim nedosanjanim snovima.

Priča o genocidu

To su, nažalost, činjenice koje mi ne možemo promijeniti. Ali ono što možemo promijeniti i na čemu možemo i moramo konstantno raditi, ono na čemu ja radim na svakom pedlju Australije je konstantna priča o genocidu u Srebrenicu, o agresiji na našu zemlju – rekla je Đemila Talić Gabriel.

Dodala je da se u ime onih, koji nisu više sa nama, moramo posvetiti borbi protiv mržnje i nepravde.

– Sjećanje na Srebrenicu nije samo obaveza prošlih generacija, već i odgovornost svih nas da gradimo svijet u kojem se ovakva tragedija nikada više neće ponoviti.

Kao članica UN Vijeća za žene u Australiji, svjedok sam koliko je važna uloga žena u izgradnji mira i pravde. Njihova snaga, hrabrost i nepokolebljiv duh su primjer svima nama. One su stubovi zajednice koje, uprkos svim gubicima, nastavljaju borbu za istinu i pravdu.

Pomirenje i mir

Australijski narod duboko suosjeća s bolom koji osjećamo mi iz Bosne i Hercegovine. Njihova podrška i solidarnost su nam neizmjerno važni. Njihovo razumijevanje tragedije Srebrenice pokazuje koliko je važno govoriti o genocidu na globalnom nivou. Pričanje o ovim događajima pomaže u edukaciji novih generacija i osigurava da se takva zvjerstva nikada ne zaborave, niti ponove.

– Hvala vam što ste danas ovdje, hvala vam što ste me pozvali. Hvala vam što zajedno dijelimo ovu neizmjernu bol i što je i ovaj događaj dokaz da Srebrenica nikada neće biti zaboravljena. Neka nas zajednička tuga, po ko zna koji put, ojača u našoj posvećenosti pravdi, pomirenju i miru.

Neka se nikada ne zaboravi, neka se nikada ne ponovi – rekla je Talić Gabriel.

Dijaspora

Midhat Muslić iz Hanovera ima jedan cilj: Želimo okupiti sva bošnjačka udruženja u dijaspori

Published

on

Midhat Muslić iz Hanovera ima jedan cilj: Želimo okupiti sva bošnjačka udruženja u dijaspori

Midhat Muslić rođen je u Sandžaku, a Poljoprivredni fakultet završio je u Sarajevu, a od 1992. godine je u Hannoveru.

Izrada statuta

Dugi niz godina bio je na čelu džemata iz njemačkog grada Hannovera čiji je bio i predsjednik. A od 2018. godine je u rukovodstvu Bošnjačke kulturne zajednice i predsjednik je fudbalskog klub Bosna – Sandžak Hannover.

– Sa mojim prijateljima Bošnjacima sa kojima više od trideset godina zajedno živim u Hannoveru, kako u džematu, tako u BKZ i fudbalskom klubu, došli smo na ideju da se to proširi prvo na teritoriju Njemačke, a onda i u cijeloj Evropi. Prije nešto više od godinu dana osnovali smo Uniju bošnjaka dijaspore, koja je do sada odradila par značajnih akcija, a do sada su to većinom bile humanitarne akcije.

– Naš cilj je da u što skorijem vremenskom periodu okupima sva bošnjačka udruženja u dijaspori, ponajprije u Njemačkoj i Evropi. Plan nam je da organiziramo kongres svih tih udruženja, da osnujemo krovno udruženje,  kojeg bi sačinjavali svi predsjednici svih tih udruženja. Tada bi izradili statut, a po tom statutu bi naše udruženje radilo. Moram da naglasim da bi to udruženje isključivo radilo u interesu Bošnjačkog naroda, povezivanje svih Bošnjaka Evrope i šire. Udruženje neće u svom rukovodstvu imati ljude iz džemata, ljude iz IZ, ali ni ljude iz politike.

Saradnja s Bošnjacima

– Udruženje će da bude nezavisno, želimo da se sva udruženja povežu, da budemo pod jednom krvonom zajednicom i da bude jedno rukovodstvo, a koje će upravljati tim Bošnjačkim udruženjem – rekao nam je Midhat Muslić.

Da li mislite da će te imati problem odabrati samo jednog predsjednika, jer će svi željeti da budu predsjednici?

– Zaista dobro pitanje. Prije izvjesnog vremena imali smo jedan skup, sastanak, gdje su bili predstavnici petnaestak udruženja. Od organizatora je bilo Udruženje unije Bošnjaka dijaspore, čiji sam ja predsjednik, bila su tu udruženja iz Danske, Holandije, Francuske…. I, donijeli smo zaključak da se opet sastanemo u decembru i sa još većim brojem predstavnika udruženja. A onda bi u martu 2025. godine organizirali i kongers, jer će do tada biti gotov i naš statut.

– Imamo jako dobru saradnju i sa Bošnjacima Turske i Njemačke. Ono što jee posebno interesantno na nivou Kantona Sarajevo otvorena je kancelarija za dijasporu, sa kojom je naše udruženje potpisalo ugovor. Planira se otvarati i kancelarija za dijsporu na kompletnom teritoriju BiH. A, što se tiče samog pitanja, bitno nam je da se prvo stekne međusobno povjerenje, da se to sve prepozna i da se krene sa radom, a predsjednika je onda lako izabrati.

4000 Bosanaca

Koliko Bošnjaka živi u Hannoveru?

– Ima ih negdje oko 4000. Samo u džematu Hannover koji postoji preko 30 godina je oko 500 familija, a to je samo deset posto od onoga koliko ih ima. I , naš cilj je upravo taj da ih sve povežemo, da budu dio naše zajednice.

Bato Šišić (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending