Pratite nas

Razglednice

Čudesna ljepota: VODIMO VAS NA JUG HRVATSKE U “MODRU ŠPILJU”

Published

on

Iako taj prirodni fenomen na morskoj ivici Hrvatske, Modra špilja na ostrvu Biševu, privlači godišnje blizu 100.000 posjetilaca. Kažu, da ostrvo Biševo ima više sela nego stanovnika. Ove godine imali su osam sela i šest stanovnika.

Modra špilja (Modra pećina) se nalazi na istočnoj strani ostrva Biševa. Ova spektakularna pećina je opisana kao jedan od najljepših prizora na Jadranu, a postala je popularna zbog sjajnog plavog svjetla koje se pojavi u određeno doba dana.

Iako su hrvatski ribari znali za Modru špilju od antičkih vremena, prvi je opisao, naslikao i približio široj javnosti barun i slikar Eugen von Ransonet, u vrijeme kada je bila dostupna samo onima koji su bili dovoljno hrabri da dođu do nje ronjenjem. Ransonet je predložio da se pećina učini dostupnom i široj masi, a na njegov prijedlog 1884. godine napravljen je umjetni ulaz dovoljno velik za čamac. On je u bečkim novinama Neue Freie Presse 7. avgusta 1884. bečki otkrio svijetu da na nepoznatome ostrvu “čudesna morska špilja neopisive ljepote”.

Modra špilja je obojena plavim svjetlom kojim boji kristalno čisto more dok stijene imaju srebrnkast sjaj. Nalazi se u uvalici Balun, južno od uvale Mezoporat, u kojoj su postavljene bove za privez brodova, odakle vas tradicionalnim brodicama uz plaćanje ulaznice uvode u svijet morske medvjedice. Atmosfera u špilji ostavlja bez daha, uz napomenu kako je treba posjetiti između 11 i 14 sati, kada je ugao sunca takav da je svjetlost u njoj zaista magična.

Pećina ima dva otvora, jedan manji, vještački produbljen, kroz koji može proći čamac na vesla i taj otvor nema uticaja na rasvjetu u pećini. Drugi otvor je poput svoda i mnogo je širi, nalazi se na južnoj strani pećine ispod nivoa mora, tako da kroz njega prodire sunčeva svjetlost i pećini daje fascinantan, “modri”, izgled. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

Misterije: RAJKOVA PEĆINA PUNA STALAKTITA KOJI LIČE NA MUŠKI PONOS I ŽENSKE GRUDI

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending