Pratite nas

Razglednice

Čarobni prizori: ŠVRAKAVA – VODENI RAJ KRAJ BANJA LUKE

Published

on

Na granici opština Banja Luka i Čelinac, u mjestu Bastasi, smješten je vodopad Švrakava, omiljeno mjesto biciklista i avanturista iz prirode.

Švrakava je prilično nepristupačna lokacija i često postavljaju pitanje – kako do vodopada? Instrukcije kažu ovako: najlakše ćete prići putem koji vodi desnom obalom Vrbasa, iz sela Karanovac, koje je udaljeno 11 kilometara južno od Banjaluke. Na oko dva kilometra idući od mosta u Karanovcu, u pravcu Kneževa, potrebno je skrenuti lijevo ka selu Bastasi. Nakon uspona na prevoj, makadamski put obara desno u dolinu Švrakave.

Put do samog vodopada je prilična egzibicija. Zidovi stijena koje okružuju vodopad prošarani su pukotinama i zato morate da budete veoma spretni dok se penjete i naravno – u udobnoj obući namijenjenoj za ovu avanturu. Naš fotoreporter je, uz pomoć šarmantne asistentkinje, uspio da snimi jedno od najljepših mjesta u okolini Banjaluke. Prizor koji su ugledali bio je čaroban.

Kako piše Vedran Ševčuk za Mondo, u turističkoj ponudi grada Banjaluka nude mogućnost organizovanja kanjoninga na Švrakavi. Ova tura može da traje od jednog do dva časa, u zavisnosti od količine vode u kanjonu i na samom vodopadu. Posjetioci, naravno, dolaze i na jednodnevne izlete na ovaj lokalitet. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

Nestvarna ljepota: POGLEDAJTE ĐOKINE VIROVE

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending