U najbolja vremena, u poslijeratnom periodu Univerzitet u Bihaću pohađalo je 4.000 studenata, a danas je taj broj mnogo manji, pa na ovoj visokoškolskoj ustanovi studira tek njih 1.627.
Razlozi zbog čega je to tako su mnogostruki, a jedan od njih, prema riječima Fadila Islamovića, rektora Univerziteta, jeste i odnos osnivača prema toj ustanovi. On ističe kako već pune tri godine rade bez upravnog odbora, koji sve do sada nije imenovan zbog političkih razloga.
“Zbog toga što je u proteklim godinama parlamentarna većina u Skupštini USK konstantno zavisila od jednog ili dva glasa, nikad se nije mogla definisati većina koja će imenovati novi upravni odbor. To nam značajno otežava rad kada je riječ o materijalno-finansijskim uslovima, donošenju pravilnika, izmjeni studijskih programa i slično”, kaže Islamović.
Dodaje da kao rektor ima ovlaštenja da raspisuje tendere i obavlja nabavke čija je visina do 20.000 maraka, a za sve preko toga potrebno je odobrenje upravnog odbora kojeg nema.
Ministar obrazovanja USK Almin Hopovac smatra kako će u narednim godinama biti potrebno provesti korjenite reforme i racionalizaciju ove ustanove, jer je smanjenje broja studenata drastično. U ovoj školskoj godini upisano je nešto manje od 400 studenata, što je do sada najmanji broj.
“Na šest studijskih linija javilo se ukupno sedam studenata. Mislim da tu nema društvene ni ekonomske opravdanosti da uspostavljamo odsjeke s jednim ili dva studenta, tako da treba razmišljati o racionalizaciji”, istakao je Hopovac.
Najveće interesovanje je za Fakultet zdravstvenih studija, gdje svake godine bude ispunjena kvota studenata.
Uzroci smanjenog interesa za studiranje na Univerzitetu u Bihaću su i intenzivne migracije, pa se sve veći broj mladih ljudi iz Unsko-sanskog kantona nakon okončanja srednjoškolskog obrazovanja odlučuje za napuštanje Bosne i Hercegovine i odlazak na rad u inostranstvo.
U BiH, izgleda, jedino cvjetaju privatni fakulteti, poput onih u Travniku, Kiseljaku, na Sokocu…
Šokantan je i podatak koji je ovih dana stigao u javnost, a tiče se rejtinga Univerziteta u Sarajevu. Naime, na svjetskoj rang listi univerziteta nikada UNSA nije bio na nižoj poziciji. Vrijednosni pad UNSA prikazan je pozicijom 1713. Ove zasluge pripisuju se aktuelnom rektoru Rifetu Škrijelju, koji se smatra jednim od najvećih piolitičkih preletača u sjeni i “igra” kako sviraju njegovi aktuelni stranački šefovi. (Naj portal)