Nećete vjerovati svojim očima: SVJETLUCAVA PEĆINA NA NOVOM ZELANDU

Zatvorite oči i zamislite hiljadu lampica koje sijaju oko vas.Gotovo poput ličnog noćnog neba. Upravo tako izgleda pećina Vaitomo na Novom Zelandu.

Iako nećemo još ko zna koliko moći da putujemo, to ne znači da ne mozemo, makar fotografijama, da posjetimo nestvarna mjesta na zemaljskoj kugli i uživamo u njihovim ljepotama.

Uostalom, svima nam u zivotu treba malo magije zar ne?

Ovo nestvarno mjesto, nalazi se na sjeveru ostrva, a svoj specifičan sjaj duguje Arachnocampa luminosa – vrsti glista, koja se nalazi isključivo na Novom Zelandu.
Ova pećina je dio sistema potoka Vaitomo, koji uključuje pećinu Ruakuri, Laki Strajk i pećinu Tumutumu.

Na ulazu se nalazi moderan centar za posjetioce, dizajniran u drvetu. Posjeta ide isključivo u grupama, gdje se brodom obilaze prostorije ispod svoda prepunih glista.

Naziv “Vaitomo” potiče od maorskih reči “vai”, što znači voda i “tomo” – rupa ili okno.

Iako je svijet za pećinu saznao 1884, lokalno stanovništvo znalo za pećinu čitav vijek prje otkrivanja, navodi se na sajtu Wikipedije.

Ova pećina fascinira ne samo nevjerovatnim sjajem već i krečnjačkim formacijama, koje imaju nevjerovatnu ljepotu.

Tokom prve dvije godine, pećinu je posjetilo oko 500 posjetilaca, a brigu o svemu vodilo je lokalno stanovništvo, ipak, nakon povećanog vandalizma, odnosno uništavanja prirode, vlada je preuzela brigu o pećini.

Formacija krečnjaka u pećinama Vaitomo, nastala je kada je region još bio pod okeanom prije oko 30 miliona godina. Krečnjak je sastavljen od fosilizovanih korala, školjki, ribljih kostura i mnogih malih morskih organizama sa morskog dna. Tokom miliona godina, ove fosilizovane stijene su se slagale jedna na drugu i sabijale da bi stvorile krečnjak, a unutar regije Vaitomo krečnjak može biti debeo i preko 200 metara.

Najčešće životinje u pećinama su insekti. To uključuje albino pećinske mrave i džinovske cvrčke, ali najpoznatiji je sjajni crv. Odrasli su približno veličine prosječnog komarca. Međutim, postoji nekoliko malih podzemnih jezera, koja su stvorili slatkovodni potoci ili potoci koji su dom novozelandskih jegulja.

Zidovi pećina prekriveni su raznim vrstama pečuraka, uključujući pećinski cvijet (Pleurotus), koji je zapravo gljiva nalik pečurkama. (Naj portal)