Pratite nas

Razglednice

Magični dvorac na Krimu: POGLEDAJTE LASTAVIČIJE GNIJEZDO IZNAD CRNOG MORA

Published

on

Nekada je na ovom mjestu, na litici Aurora visokoj 40 metara, stajala mala drvena koliba. Ovo je priča o magičnom dvorcu u Gaspri na Krimu.
Originalna struktura građevine koja se nalazila na ovom mjestu je bila mala drvena koliba koja je izgrađena po nalogu ruskog generala oko 1895. godine.

Međutim, drvena koliba je mijenjala vlasnike, pa je tako nakon nekoliko godina od izgradnje prešla u posjed carskog ljekara A. K. Tobina da bi uskoro ponovo promijenila vlasnika i prešla u ruke barona Jozefa fon Štigela. On je srušio originalnu strukturu i zamijenio je dvorcem u neogotskom stilu koji na ovom mjestu stoji i dan-danas.

Iako se arhitektonski klasifikuje kao dvorac, nije u pitanju dvorac u pravom smislu te riječi. Lastavičje gnijezdo nije bilo izgrađeno za odbranu, već više za pokazivanje i bez praktične namjene.

Čim ugledate ovaj dvorac, teško je da se ne divite njegovoj strukturi. Sagrađen je na ivici litice s dijelovima balkona i dvorišta koji se protežu izvan stijena, bukvalno viseći u vazduhu.

Cijeli dvorac izgleda kao da bi svakog momenta mogao da se sruši u more. S druge strane, kad je 1927. godine region pogodio snažan zemljotres, Lastavičje gnijezdo je uspješno preživjelo iako je na stijeni na kojoj je izgrađen napravljena ogromna pukotina. Zbog toga je Lastavičje gnijezdo bilo zatvoreno više od 4 decenije.

Renoviranje zgrade je započeto 1968. godine kako bi mogao da se osposobi za život ili makar za posjetioce. Velika betonska ploča je postavljena u litici kako bi se sanirala pukotina nakon zemljotresa.

Italijanski restoran je 1975. godine otvoren u zamku, a zahvaljujući inspirativnom izgledu njegove zidine su korištene za setove brojnih sovjetskih filmova. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending