Dijaspora
‘Marš mira’ za Srebrenicu: U OFENBAHU SE UJEDINILI BOŠNJACI BIH, SANDŽAKA, MAKEDONIJE
U njemačkom gradu Ofenbahu u organizaciji više bh. klubova udruženja, džemata upriličen je „Marš mira“ za Srebrenicu.
Više stotina građana bh. i sandžačkog porijekla uzelo je učešća u ovom „Maršu mira“. Ofenbahom su se vijorile zastave Bosne i Hercegovine i nošeni su transparenti koji su podsjećali na velika stradanja Bošnjaka, muslimana u Srebrenici, Potočarima.
Posebno je bio emotivan govor Hasana Hasanovića koji je preživio genocid u Srebrenici. Na „putu spasa“ izgubio je dva brata, a sjećanja na preživjele strahote zapisao je u svojoj knjizi koja je objavljena i na njemačkom jeziku.
– Poprilično sam umoran, jučer sam došao iz Bosne, a već sutra se vraćam, kako bi učestvovao na „Maršu mira“, na kojem sam prisutan od prvog dana, kada je još bilo „Nezuk-Potočari“. A, prekinuo sam samo jednom i to 2009. godine. Dok god me budu moje noge nosile, dok god budem mogao hodati, hodat ću taj marš. Ja smatram da je svaki Bošnjak dužan da pređe taj put barem sa ove strane slobodne teritorije.
Interesantno je da ove godine „Marš mira“ kreće na Novu hidžretsku godinu. Kada bi ugledao između 15 i 18 hiljada živih ljudi, da se poredaju u kolonu po dva, možda bi rekao Elhamdulillah, više neću hodati, zadovoljan sam, Bošnjak se opametio. Međutim, nismo.
– Drago mi je što sam danas u Ofenbahu jer sam vidio da su se ujedinilli Bošnjaci BiH, Sandžaka, Makedonije… Aferim na jedinstvu, jer nama zaista treba jedinstvo, a vi probajte da zaista napravite i učvrstite to jedinstvo – rekao je između ostalog Hasanović.
Među mnogobrojnim koji su podržali „Marš mira“ u Ofenbahu bilo je Suad Sanjta imam džemata u Ofenbahu, hadžija Muradif Šljivo. Husein Feratović, Rasim Mujanović, predstavnici Njemačko – bh. udruženja „Sevdah“ iz Frankfurta predvođeni predsjednikom Alenom Grgićem.
Bato Šišić (Naj portal)
Dijaspora
Midhat Muslić iz Hanovera ima jedan cilj: Želimo okupiti sva bošnjačka udruženja u dijaspori
Midhat Muslić iz Hanovera ima jedan cilj: Želimo okupiti sva bošnjačka udruženja u dijaspori
Midhat Muslić rođen je u Sandžaku, a Poljoprivredni fakultet završio je u Sarajevu, a od 1992. godine je u Hannoveru.
Izrada statuta
Dugi niz godina bio je na čelu džemata iz njemačkog grada Hannovera čiji je bio i predsjednik. A od 2018. godine je u rukovodstvu Bošnjačke kulturne zajednice i predsjednik je fudbalskog klub Bosna – Sandžak Hannover.
– Sa mojim prijateljima Bošnjacima sa kojima više od trideset godina zajedno živim u Hannoveru, kako u džematu, tako u BKZ i fudbalskom klubu, došli smo na ideju da se to proširi prvo na teritoriju Njemačke, a onda i u cijeloj Evropi. Prije nešto više od godinu dana osnovali smo Uniju bošnjaka dijaspore, koja je do sada odradila par značajnih akcija, a do sada su to većinom bile humanitarne akcije.
– Naš cilj je da u što skorijem vremenskom periodu okupima sva bošnjačka udruženja u dijaspori, ponajprije u Njemačkoj i Evropi. Plan nam je da organiziramo kongres svih tih udruženja, da osnujemo krovno udruženje, kojeg bi sačinjavali svi predsjednici svih tih udruženja. Tada bi izradili statut, a po tom statutu bi naše udruženje radilo. Moram da naglasim da bi to udruženje isključivo radilo u interesu Bošnjačkog naroda, povezivanje svih Bošnjaka Evrope i šire. Udruženje neće u svom rukovodstvu imati ljude iz džemata, ljude iz IZ, ali ni ljude iz politike.
Saradnja s Bošnjacima
– Udruženje će da bude nezavisno, želimo da se sva udruženja povežu, da budemo pod jednom krvonom zajednicom i da bude jedno rukovodstvo, a koje će upravljati tim Bošnjačkim udruženjem – rekao nam je Midhat Muslić.
Da li mislite da će te imati problem odabrati samo jednog predsjednika, jer će svi željeti da budu predsjednici?
– Zaista dobro pitanje. Prije izvjesnog vremena imali smo jedan skup, sastanak, gdje su bili predstavnici petnaestak udruženja. Od organizatora je bilo Udruženje unije Bošnjaka dijaspore, čiji sam ja predsjednik, bila su tu udruženja iz Danske, Holandije, Francuske…. I, donijeli smo zaključak da se opet sastanemo u decembru i sa još većim brojem predstavnika udruženja. A onda bi u martu 2025. godine organizirali i kongers, jer će do tada biti gotov i naš statut.
– Imamo jako dobru saradnju i sa Bošnjacima Turske i Njemačke. Ono što jee posebno interesantno na nivou Kantona Sarajevo otvorena je kancelarija za dijasporu, sa kojom je naše udruženje potpisalo ugovor. Planira se otvarati i kancelarija za dijsporu na kompletnom teritoriju BiH. A, što se tiče samog pitanja, bitno nam je da se prvo stekne međusobno povjerenje, da se to sve prepozna i da se krene sa radom, a predsjednika je onda lako izabrati.
4000 Bosanaca
Koliko Bošnjaka živi u Hannoveru?
– Ima ih negdje oko 4000. Samo u džematu Hannover koji postoji preko 30 godina je oko 500 familija, a to je samo deset posto od onoga koliko ih ima. I , naš cilj je upravo taj da ih sve povežemo, da budu dio naše zajednice.
Bato Šišić (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON