Razglednice
Vodimo vas u kanjon rijeke Drežanke: NESTVARNE LJEPOTE OSTAVLJAJU BEZ DAHA (Video)
Kanjon rijeke Drežanke ušuškao se između planinskih lanaca Čabulje, s južne strane, i Čvrsnice, sa sjeverne strane, i dio je nacionalnog parka Blidinje. Kanjon ima samo dva prirodna ulaza, pa probajte zamisliti kakvu egzotiku u sebi krije.
Sigurno ste mnogo puta prošli pored njega ni ne sluteći kakva se prirodna ljepota krije u njegovom prostranstvu. Nalazi se na pola puta između Jablanice i Mostara, gdje je skretanje prema selima Donja i Gornja Drežnica.
Ovo mjesto je geološki posebno jer otvara put kanjonu rijeke Drežanke koja se na skretanju za Drežnicu ulijeva u Neretvu.
One koji prvi put dođu, osim nestvarne ljepote rijeke i njenih planina, iznenadit će i veličina ovog prostora. Očekujete par sela i malu rijeku, a ugledat ćete veliki prostor koji možete danima istraživati i koji vas sigurno neće ostataviti ravnodušnim.
Tu je i penjalište koje postoji duže od 20 godina i danas broji više od 100 smjerova koji su raspoređeni u deset sektora različite orijentacije, što znači da su određeni sektori pogodni za penjanje u različita doba dana.
Drežnička stijena vrhunskog kvaliteta pruža zadovoljstvo u penjanju kako početnicima tako i iskusnim penjačima. Ocjene su u rasponu težine od 4 do 8, što znači – za svakog ponešto.
Neizostavno je spomenuti da se na penjalištu, tačnije na sektoru Kuk ciklama, nalazi nacionalni epigrafski spomenik – natpis vojvode Mastana Bubanjića uklesan u stijenu. Ovaj natpis okvirno datira iz 14. vijeka.
Negdje na pola puta između Donje i Gornje Drežnice mjesto je gdje se ponekad ukaže vodopad Veliki Movran, čija visina doseže 400 metara i jedan je od najvećih vodopada u Evropi. U dane kad Hercegovinom dominira lijepo vrijeme nećete ga vidjeti, jer se pojavljuje samo poslije velikih kiša.
Na rijeci Drežanki je mnogo kupališta, a posebno se ističe kupalište u Donjem selu kod brane koje raspolaže lijepom plažom, restoranom, parkiralištem za automobile, i s mnogo prostora za odmor i opuštanje u hladovini uz samu rijeku.
Sve od izvora do ušća rijeku Drežanku krase čarobne lagune tirkizne boje, vodopadi, nebesko plavetnilo, rijetko viđena čistoća vode, zelenilo te obilje pastrmke i drugih vrsta riba. Kanjon je idealan za vikend izlete, uživanje u netaknutoj prirodi, potragu za fotografskim kadrom koji niko ranije nije uhvatio ili samo šetnje u tišini. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON