Ovdje niko ne živi: U NAJLUKSUZNIJEM GRADU DUHOVA PRAZNO JE 587 DVORACA

U blizini Mudurnua, turskog sela koje se smjestilo otprilike na pola puta između Istanbula i Ankare, naići ćete na nešto što će vas ostaviti bez daha. Ovdje se nalazi „grad iz snova”, Burdž Al Babas, potpuno drugačiji od bilo čega što ste ikad vidjeli.

Riječ je o mjestu prepunom malih dvoraca u Diznijevom stilu, koji su ukrašeni raskošnom arhitekturom i glamuroznim tornjevima. Ali, ono što će vas možda najviše iznenaditi je da ovdje nećete sresti nikoga. Nema ljudi, automobila, ni puteva. Danas je Burdž Al Babas grad duhova i misterija koja privlači znatiželjnike i turiste iz cijelog svijeta.

Burdž Al Babas je prvobitno bio zamišljen kao projekat luksuznih nekretnina, sa ciljem stvaranja stotina palata sa sopstvenim bazenima, đakuzijima i podnim grijanjem, trgovačkim centrom, brojnim restoranima, turskim kupatilima i čak golf terenom.

Gradnja je započela 2014. godine, ali uskoro je prekinuta zbog pritužbi aktivista za zaštitu prirode i okoline, što je dovelo do bankrota kompanije koja je bila odgovorna za projekat, a koja se na kraju opteretila ogromnim dugovima. Kao da to nije bilo dovoljno, pandemija je bila posljednji ekser u kovčegu ovog poslovnog poduhvata, piše Punkufer.

Danas, sve palate Burdž Al Babasa su nedovršene i grad je potpuno neuređen, bez puteva i bez ljudi. Uprkos tome, i dalje privlači pažnju turista iz cijelog svijeta. Ako se ikad zaputite tamo, bićete zapanjeni prizorom koji vas dočekuje – palatama u Dizjnijevom stilu koje stoje prazne i napuštene usred prirode.

Budućnost tijesno zbijenih dvoraca, čija je izgradnja koštala procijenjenih 170 miliona eura, sada je neizvjesna i projekat je, prema pisanju lokalnih medija, postao opomena za druge preduzetnike u turskom građevinskom sektoru opterećenom dugovima. Od 732 planirane zgrade, 587 je dovršeno, a kompanija je sada u dugovima od ogromnih 22 miliona eura.

Čak i dok su investitori i kupci izvlačili svoj novac 2019. godine, mnogi su bili uvjereni da je to samo neravnina na putu i da će Burdž Al Babas ipak biti dovršen. Naravno, pandemija je ubrzo promijenila život kakav su mnogi znali i projekat je ostao napušten. Iako nije nemoguće reći da bi projekat ikada mogao da se nastavi, u ovom trenutku to djeluje malo vjerovatno.

Projekat izgradnje je dugo bio nepopularan među lokalnim stanovništvom Mudurnua, koje tvrdi da nije u skladu s tradicionalnom arhitekturom tog područja, koju karakterizuju vizantijske građevine, tradicionalne otomanske drvene kuće i 600 godina stara džamija. Kako će izgledati budućnost ovog neobičnog kompleksa i hoće li stanovnici u okolnim naseljima dopustiti da se Burdž Al Babas izgradi do kraja, ostaje da se vidi. (Naj portal)