Pratite nas

Razglednice

Ovdje niko ne živi: U NAJLUKSUZNIJEM GRADU DUHOVA PRAZNO JE 587 DVORACA

Published

on

U blizini Mudurnua, turskog sela koje se smjestilo otprilike na pola puta između Istanbula i Ankare, naići ćete na nešto što će vas ostaviti bez daha. Ovdje se nalazi „grad iz snova”, Burdž Al Babas, potpuno drugačiji od bilo čega što ste ikad vidjeli.

Riječ je o mjestu prepunom malih dvoraca u Diznijevom stilu, koji su ukrašeni raskošnom arhitekturom i glamuroznim tornjevima. Ali, ono što će vas možda najviše iznenaditi je da ovdje nećete sresti nikoga. Nema ljudi, automobila, ni puteva. Danas je Burdž Al Babas grad duhova i misterija koja privlači znatiželjnike i turiste iz cijelog svijeta.

Burdž Al Babas je prvobitno bio zamišljen kao projekat luksuznih nekretnina, sa ciljem stvaranja stotina palata sa sopstvenim bazenima, đakuzijima i podnim grijanjem, trgovačkim centrom, brojnim restoranima, turskim kupatilima i čak golf terenom.

Gradnja je započela 2014. godine, ali uskoro je prekinuta zbog pritužbi aktivista za zaštitu prirode i okoline, što je dovelo do bankrota kompanije koja je bila odgovorna za projekat, a koja se na kraju opteretila ogromnim dugovima. Kao da to nije bilo dovoljno, pandemija je bila posljednji ekser u kovčegu ovog poslovnog poduhvata, piše Punkufer.

Danas, sve palate Burdž Al Babasa su nedovršene i grad je potpuno neuređen, bez puteva i bez ljudi. Uprkos tome, i dalje privlači pažnju turista iz cijelog svijeta. Ako se ikad zaputite tamo, bićete zapanjeni prizorom koji vas dočekuje – palatama u Dizjnijevom stilu koje stoje prazne i napuštene usred prirode.

Budućnost tijesno zbijenih dvoraca, čija je izgradnja koštala procijenjenih 170 miliona eura, sada je neizvjesna i projekat je, prema pisanju lokalnih medija, postao opomena za druge preduzetnike u turskom građevinskom sektoru opterećenom dugovima. Od 732 planirane zgrade, 587 je dovršeno, a kompanija je sada u dugovima od ogromnih 22 miliona eura.

Čak i dok su investitori i kupci izvlačili svoj novac 2019. godine, mnogi su bili uvjereni da je to samo neravnina na putu i da će Burdž Al Babas ipak biti dovršen. Naravno, pandemija je ubrzo promijenila život kakav su mnogi znali i projekat je ostao napušten. Iako nije nemoguće reći da bi projekat ikada mogao da se nastavi, u ovom trenutku to djeluje malo vjerovatno.

Projekat izgradnje je dugo bio nepopularan među lokalnim stanovništvom Mudurnua, koje tvrdi da nije u skladu s tradicionalnom arhitekturom tog područja, koju karakterizuju vizantijske građevine, tradicionalne otomanske drvene kuće i 600 godina stara džamija. Kako će izgledati budućnost ovog neobičnog kompleksa i hoće li stanovnici u okolnim naseljima dopustiti da se Burdž Al Babas izgradi do kraja, ostaje da se vidi. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending