Imaju više stabala, nego stanovnika: GRAD SA 200.000 PALMI U SRCU EVROPE

U gradu Elče, u Španiji, postoji veliki Palmin gaj, jedini te vrste u Evropi i jedan od najvećih palminih šuma na svijetu. Elče ima više palmi nego ljudi. Prema nekim procjenama, ovdje ima između 200.000 i 300.000 stabala raspoređenih u stotinama bašti.

Palme postoje u Elčeu oko 2.500 godina. Prve primjerke su vjerovatno zasadili Kartaginjani koji su se naselili u jugoistočnoj Španiji u 5. vijeku prije nove ere.

Iz daljine Palmov gaj izgleda kao ogromna šuma, ali u stvarnosti čine dio urbanog pejzaža grada. Drveće je zasađeno u zbijenim voćnjacima, uglavnom kvadratnog ili pravougaonog oblika, i ograđeno ogradom od osušenog palminog lišća, a u nekim slučajevima i malterisanim zidovima.
Usred voćnjaka, okružene palmama, obično stoje kuće zakupaca ili vlasnika zemlje. Neki od voćnjaka su sada javni parkovi u kojima se možete opustiti okruženi palmama i slušati šum vode koja dolazi kroz cijevi za navodnjavanje.

Istorijski gledano, voćnjaci su bili zasađeni u poljoprivredne svrhe. Drveće je proizvodilo urme, dok je hlad koji su davali koristio uzgoju povrća. Kako se grad širio u 17. vijeku, neki od voćnjaka su posječeni. Ovaj proces je pogoršan industrijskom revolucijom i dolaskom željeznice u 19. vijeku.

Tokom vremena, palme su izgubile svoju poljoprivrednu ulogu i berba urmi je ostala samo anegdota. Prepoznajući kulturnu važnost ovog lokaliteta, UNESCO je 2000. godine proglasio Palmin gaj za svjetsku baštinu. (Naj portal)