Pratite nas

Razglednice

Imaju više stabala, nego stanovnika: GRAD SA 200.000 PALMI U SRCU EVROPE

Published

on

U gradu Elče, u Španiji, postoji veliki Palmin gaj, jedini te vrste u Evropi i jedan od najvećih palminih šuma na svijetu. Elče ima više palmi nego ljudi. Prema nekim procjenama, ovdje ima između 200.000 i 300.000 stabala raspoređenih u stotinama bašti.

Palme postoje u Elčeu oko 2.500 godina. Prve primjerke su vjerovatno zasadili Kartaginjani koji su se naselili u jugoistočnoj Španiji u 5. vijeku prije nove ere.

Iz daljine Palmov gaj izgleda kao ogromna šuma, ali u stvarnosti čine dio urbanog pejzaža grada. Drveće je zasađeno u zbijenim voćnjacima, uglavnom kvadratnog ili pravougaonog oblika, i ograđeno ogradom od osušenog palminog lišća, a u nekim slučajevima i malterisanim zidovima.
Usred voćnjaka, okružene palmama, obično stoje kuće zakupaca ili vlasnika zemlje. Neki od voćnjaka su sada javni parkovi u kojima se možete opustiti okruženi palmama i slušati šum vode koja dolazi kroz cijevi za navodnjavanje.

Istorijski gledano, voćnjaci su bili zasađeni u poljoprivredne svrhe. Drveće je proizvodilo urme, dok je hlad koji su davali koristio uzgoju povrća. Kako se grad širio u 17. vijeku, neki od voćnjaka su posječeni. Ovaj proces je pogoršan industrijskom revolucijom i dolaskom željeznice u 19. vijeku.

Tokom vremena, palme su izgubile svoju poljoprivrednu ulogu i berba urmi je ostala samo anegdota. Prepoznajući kulturnu važnost ovog lokaliteta, UNESCO je 2000. godine proglasio Palmin gaj za svjetsku baštinu. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending