Info
Vlasti su ih prvo uvrstili na listu starih zanata, a onda ih uredbama zaobilaze: PČELARI JESU NA LISTI STARIH ZANATA, ALI NEMAJU PRAVO NA PODSTICAJE
U novembru prošle godine Ministarstvo privrede Kantona Sarajevo raspisalo je dodatni javni poziv za dodjelu podsticajnih sredstava za očuvanje i razvoj tradicionalnih zanata – obrta za 2021. godinu.
“U februaru smo objavili javni poziv za očuvanje i razvoj tradicionalnih zanata za koji smo imali osigurana sredstva od 250.000 KM. Obzirom da su, na prijedlog Ministarstva privrede, u rebalansu budžeta Kantona Sarajevo za 2021. godinu osigurana dodatna sredstva za ovu namjenu u iznosu od 250.000 KM, danas smo raspisali dodatni javni poziv, što ranijih godina nije bio slučaj u Kantonu”, kazao je ministar privrede Adnan Delić, podsjetivši da je prethodnih godina za razvoj i očuvanje tradicionalnih zanata izdvajano 150.000 KM.
Ministar Delić podsjetio je i da je ovaj poziv rezultat nastojanja da održi obećanje dato zanatlijama ljetos tokom posjete Kazandžiluku. Realizacijom ovog dodatnog Javnog poziva za razvoj i očuvanje tradicionalnih zanata – obrta implementirat će se ukupno pola miliona KM za ovu namjenu, što je najveći iznos u Kantonu Sarajevo do sada.
Tragom ove vijesti, pokušali smo od Ministarstva, kao i od Vlade Federacije BiH dobiti listu zanata i djelatnosti koje po ovom osnovu dobijaju podsticaje.Tu se nailazi na „blindirani zid šutnje“ ili pokušaj birokratskih saopćenja, u kojima se pozivaju na odluke i uredbe od „Kulina bana… pa do današnjih dana“.
Nakon što smo uputili dopis Ministarstrvu privrede slijedeće sadržine: „Da li je pčelarstvo uvršteno na listu starih zanata u Sarajevu, te da li pčelari i po ovom osnovu mogu ostvarivati određene povlastrice i finsnsijsku pomoć? Od kada je pčelarstvo na ovoj listi? Šta to znači za pčelare u Sarajevu?, dobili smo slijedeći odgovor kojeg potpisuje Bruno Vištica, dipl. ecc, šef Odjeljenja za poduzetništvo.
„Uredbom o zaštiti tradicionalnih i starih obrta (”Službene novine Federacije BiH”, broj: 66/09, 38/10 i 16/12) je u članu 2. obuhvaćen popis tradicionalnih i starih obrta po vrstama koji se mogu obavljati na osnovu stručne spreme ili majstorskog ispita, i isti je dat u prilogu ove uredbe i njezin je sastavni dio. Ovom uredbom je između ostalih djelatnosti obuhvaćeno i sljedeće: A/01.49 – Uzgoj ostalih životinja: uzgoj pčela, proizvodnja meda i pčelinjeg voska – Pčelar
Dalje, a u vezi sa postavljenim pitanjem, Uredbom o kriterijima i postupku za ostvarivanje prava na podsticajna sredstva za očuvanje i razvoj tradicionalnih i starih zanata – obrta (“Službene novine Kantona Sarajevo”, br. 15/10 i 29/11), stari i tradicionalni zanati – obrti, obuhvaćeni su popisom obrta- zanata, a isti su navedeni u članu 2. predmetne Uredbe.
Shodno navedenom, pčelarstvo – A/01.49 – Uzgoj ostalih životinja: uzgoj pčela, proizvodnja meda i pčelinjeg voska – Pčelar, kao tradicionalni i stari obrt nije obuhvaćen u članu 2. Uredbe Vlade KS (“Službene novine Kantona Sarajevo”, br. 15/10 i 29/11).“
U dopunskom pojašnjenju, Vištica nam je kazao da na listi ima 60-tak starih zanata, ali da svi nisu obuhvaćeni podsticajima. Posebnim uredbama pčelari su ostali na listi, ali bez prava na bilo kakve olakšice po ovom osnovu i od Vlade Federacije BiH, i od kantona.
Nije nam mogao kazati, koja su to zanimanja i zanati dobila podsticajna sredstva za očuvanje i razvoj tradicionalnih zanata – obrta. Naglašava da je sve rađeno na osnovu Zakona o obrtu i srodnim djelatnostima i Uredbe o kriterijima i postupku za ostvarivanje prava na podsticajna sredstva za očuvanje i razvoj tradicionalnih i starih zanata – obrta.
„Ta praksa traje već desetak godina; pčelari jesu na listi starih zanata, ali su uredbama izbačeni iz prava na podsticaje. Ja sam to naslijedio. Ali, ne mora značiti da će to tako ostati u budućnosti. Zakon o obrtu je promijenjen 1.10. 2021. godine. Morat će se mijenjati i uredbe. Dakle, postoji mogućnost da pčelarstvo počinje dobijati dio budžetskog kolača iz namjenskih sredstava za stare zanate – kazao je za Vištica. (E. Milić / Naj portal)
Info
Srbi nasmijali bečku policiju: PUTNIK UJEO VOZAČA ZA LICE
Oko četiri sata ujutru na autobuskoj stanici u Beču, ispred autobusa koji je dolazio iz Srbije odigrala se prava drama. Naime, nakon svađe putnik (55) je vozača (44) ujeo za lice.
Do svađe je došlo kad je putnik iz Srbije trebalo da preuzme prtljag iz autobusa. Nakon kratke rasprave putnik je vozača ujeo za lice.
Na lice mjesta je ubrzo došla policija i privremeno uhapsila i putnika i vozča koji su jedan drugom prijetli ubistvom.
Vozač je zbog povrede na licu zbrinut u bolnici. Tokom saslušanja, putnik je ispričao da ga je vozač navodo ponižavao. On je zatim rekao da je iz straha napao vozača.
Sa druge strane, vozač je negirao ove navode.
On je ispričao da je tokom putovanja iz Srbije, putnik bio neposlušan, kao i da ga je više puta vrijeđao, a na kraju kada su stigli u Beč i fizički napao.
Nakon saslušanja, oba muškarca su puštena na slobodu. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON