Pratite nas

Zdravlje i ljepota

BOLESTI SRCA, PRITISAK: Glogov čaj i tinktura najbolji su prirodni lijekovi (RECEPT)

Published

on

Glogov čaj za srce je dobro poznata narodna receptura, koja se primjenjuje od pamtivijeka. Priprema se od cvjetova i listova. Priprema se veoma jednostavno:

Uzima se od 1 do 1,5 grama lista i cvijeta ili 0,3 grama izmrvljenog ploda.
Oni se preliju sa 150 ml proključale vode. Skida se sa vatre i pušta da kratko odstoji.

Pije se tri puta na dan.

Ovako napravljen čaj od gloga je izvanredno prirodno sredstvo za gotovo sva srčana oboljenja. On jača i reguliše rad ovog organa. Pored toga od davnina se upotrebljava kao prirodni lijek za regulisanje krvnog pritiska jer smanjuje visoke i podiže niske vrijednosti.

Dobar je i u lečenju oštećenog i upaljenog srčanog mišica, a blagotvorno djeluje i u slučaju zakrčenja krvnih sudova i kod angine pektoris.

Preporučljivo je da sve osobe starije od 50 godina s vremena na vrijeme popiju jednu dozu ljekovite tinkture od gloga. Treba da piju glogov čaj i to naročito one osobe koje su preležale infarkt ili imaju neku srčanu bolest.

Recept za tinkturu od gloga

Veću staklenu teglu dopola napuniti svježim ili sušenim gloginjama i preliti 80-procentnim alkoholom. Uradite tako da potpuno prekrije bobice. Pritisnuti ih nečim da bi ostale potopoljene.

Zatvoriti staklenu teglu i ostaviti na hladnom, suhom i prije svega tamnom mjestu četiri do šest nedelja. Svakih nekoliko dana promiješati sadržaj i pripaziti da glogove bobice ne isplivaju. Tinktura od gloga se zatim treba procijediti i sipati u odgovarajuće staklene flašice.

Piti 5 do 10 kapi od gloga tri puta na dan.

Zdravlje i ljepota

Proglašeno najbolje suho meso na svijetu, među deset najboljih je i ono iz BiH

Published

on

Proglašeno najbolje suho meso na svijetu, među deset najboljih je i ono iz BiH

Popularni gastro vodič Taste Atlas nedavno je objavio popis najbolje ocijenjenih suhih mjesta na svijetu.

Prva tri mjesta zauzele su različite varijante španske šunke Jamon Iberico ili Iberski pršut. Riječ je o sušenom svinjskom butu proizvedenom u Španjolskoj i Portugalu, na Iberijskom poluotoku.

Smatra se glavnim jelom i portugalske i španske kuhinje. Podvrste zavise od vrste svinje od koje se prave.
U top 10 su i italijanski Prosciutto di Parma i Prosciutto di San Daniele kao i portugalski Presunto do Alente.

U top deset se našlo i suho meso iz Bosne i Hercegovini, kao i pršut iz Crne Gore.

Za meso iz naše zemlje navodi se da je to specijalitet koji se pravi soljenjem, sušenjem i dimljenjem govedine na hrastovoj vatri. Meso ne bi trebalo da bude previše suho, a za pravilno pripremanje jela potrebna je posebna vještina i znanja

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending