Razglednice
Dešava se jednom u pet godina: PRIRODNI FENOMEN PROCVATA PUSINJE ATAKAMI
Najstarija pustinja na svijetu od nedavno je prekrivena cvijećem. Ovo sušno područje u Čileu, praktično bez vegetacije, sada je prekriveno ružičastom, ljubičastom i žutom vegetacijom. Predivan spektakl, omogućile su biljke poznate kao “geofiti”.
Ove biljke su posebne jer mogu da prežive ispod površine u periodima teške suše i ponovo procvjetaju čim se kiša vrati. Iako ovo nije neuobičajena pojava, procvat pustinje Atakama ove godine je iznenadio naučnike.
Obično se dešava na kraju meteorološkog događaja poznatog kao El Niño, koji izaziva porast temperature Tihog okeana i stvara vruće vjetrove i jaku kišu u ovom dijelu Amerike. Ove godine je hladna verzija ovog ciklona, pogodila kontinent. Zbog nižih temperatura od uobičajenih, naučnici su bili iznenađeni veličinom ovog cvjetanja.
Cvjetanje pustinje je takođe prilika za čileanske vlasti da insistiraju na njenoj zaštiti. Posljednjih godina vlasti revnosno podsjećaju turiste i posjetioce da ne beru cvijeće.
“Cvijeće daje plodove i sjeme, tako da ako danas ponesete cvijeće sa sobom, ponijećete i cvijet koji treba da izraste. Uz najmanji uticaj, ovi ciklusi bi bili izgubljeni zauvijek jer su veoma osjetljivi”, rekao je profesor Kristijan Atala za Gardijan.
Neophodno očuvanje ovog ekosistema biće sprovedeno u narednim godinama. Čileanski predsjednik Gabrijel Borić najavio je da će pustinja Atakama biti klasifikovana kao nacionalni park i imaće status koji će ovom području dati bolju zaštitu. (Naj portal)
Razglednice
U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)
Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.
Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.
U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.
„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.
Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.
Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON