Razglednice
Dijelom čovjek, dijelom planina: APENINSKI KOLOS – SKAMENJENI ČOVJEK
Dvanaest kilometara sjeverno od Firence nalazi se Vila Demidof čiju je gradnju krajem 16. vijeka finansirao toskanski vojvoda Frančesko Mediči. U okviru posjeda isklesan je i „Apeninski kolos“, jedinstvena skulptura koja vijekovima oduševljava posjetioce.
Kip zamišljenog bradatog muškaraca koji sa stijene gleda u potok ispred sebe ne oduševljava samo svojom veličinom. Skamenjeni čovjek pred kojim ćete ostati bez teksta zove se još i Apeninski otac – riječ je o personifikaciji Apenina, planinskog lanca koji se proteže Italijom.
Rađen pravom majstorskom rukom, kip je dobio gotovo prirodan izgled – vidljiv je svaki mišić nogu i ruku kojima, ako pogledate pažljivije, zapravo drži glavu zvijeri ispod sebe kojoj iz usta „šiklja“ voda u potok.
Stalaktiti na bradi i tijelu diva daju statui izgled nečega što je stvorila priroda, a ne ljudska ruka. Ali Kolos nije samo statua… to je i zgrada.
Apeninski kolos podignut je od kamena i cigle deset metara u visinu, a ono što ostaje skriveno golom oku su tajne prostorije koje se nalaze u njemu.
U ovu skulpturu doslovno možete ući. Mali prolazi i prostorije skrivaju se u njegovom tijelu, pa čak i kamin u njegovoj glavi koji bi, kada bi se upalio, omogućio da mu dim izlazi iz nosa. Jedna posebna prostorija mogla bi da primi mali orkestar za ljude koji posjećuju lokaciju.
Apeninski kolos star nekoliko vijekova privlači turiste iz cijelog svijeta. Postavlja se pitanje koja buduća umjetnička djela će izdržati sličan test vremena.
Do tada, Apeninski kolos će nastaviti da izaziva strahopoštovanje. (Naj portal)
Razglednice
U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)
Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.
Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.
U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.
„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.
Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.
Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON