Pratite nas

Razglednice

Skriveni dragulj Mediterana: PLANINA U MORU

Published

on

Ovo ostrvo nazvaju još i “Planina u moru”, jer je pejzaž izrazito planinski čiji najviši vrh dostiže čak 2.710 metara. Na njemu nema industrije, nema ni izražene poljoprivrede, osim nešto vinograda i maslinjaka. Ostrvo živi isključivo od turizma, jer nudi prijatnu klimu, predivne plaže i ozbiljne sisteme planiskih staza za aktivan odmor

Korzika je po veličini četvrto ostrvo u Mediteranu, i najveće ostrvo koje nema nikakve veze sa vulkanima. Obuhvata površinu od 8.600 kvadratnih kilometara, i administrativno pripada Francuskoj, nalazi se na sjeveru Mediterana između Ligurijskog i Tirenskog mora.

Jedna od najpopularnijih destinacija na ostrvu je, u zavisnosti od toga ko kako izgovara, Žirolata ili Đirolata (Girolata), skrivena dragocjenost Mediterana.

Na sjeverozapadnom dijelu Korzike nalazi se po mnogima naljepši zaliv na svijetu. Upravo na njemu se nalaze dva prirodna rezervata koja se nalaze na Uneskovoj listi svjetske kulturne baštine. Do prirodnih rezervata se može doći isključivo brodom, i cijeli zaliv je poznat po oštrim stijenama, “strašnim” liticama i brojnim zalivima. Ovo dramatično okruženje, s malim selom okruženim morem, koje se penje uz visoke planine, stvara vrlo impresivnu slikovitu lokaciju.

Žirolata broji oko 200 stanovnika, i u selu se nalazi nekoliko znamenitosti koje treba posjetiti, to su tvrđava i kula koji simbolično čuvaju ovu destinaciju. Najveća zanimljivost ovog mjesta je bogat biljni i životinjski svijet, kao i kristalno čisto more.

Mjesto je kao idealno za pristajanje jahti i brodića, pješčana plaža s jedne strane, bogata istrorija i kultura s druge strane samo su dio sadržajne ponude ovog magičnog ostrva.

Iako je malo, selo ima brojne sadržaje za turiste, uključujući i objekte za smještaj i restorane. U slučaju da je sve popunjeno, postoje brojni izleti brodićem sa okolnih ostrva, tako da nema izgovora da se ne posjeti. Žirolata, skrivena dragocjenost Mediterana, se za tren oko pretvara iz vrlo mirnog sela u uspješnu turističku destinaciju u ljetnoj sezoni. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending