Pratite nas

Razglednice

Kolekcionarski dragulj iz Jordana: KRALJEVSKI MUZEJ AUTOMOBILA

Published

on

Kraljevski muzej automobila u Amanu, glavnom gradu Jordana, u kojem je izloženo 70 čuvenih vozila, nudi posjetiocima jedinstveno iskustvo i pogled u raskošnu prošlost jordanske kraljevske porodice, javlja Anadolu Agency (AA).

Osnovan 2003. godine, na ideju jordanskog kralja Abdullaha II, koji je želio odati počast svom ocu kralju Husseinu, koji je preminuo 1999. godine, muzej je predstavio posjetiocima priču o Jordanu na moderan i jedinstven način – kroz prikaz desetine klasičnih automobila i motocikala iz privatne kolekcije kralja Husseina.

Prikazana vozila, od veličanstvenih modela prije 1950-ih do savremenog sportskog automobila, karakteriše jedinstvena priča, namjena, izgled i kvalitet.
Ovo mjesto je prvi automobilski muzej otvoren za javnost u arapskom svijetu i ukazuje na historiju Hašemitske kraljevine Jordan od 1920-ih do danas. Vozila koja su koristili kralj Abdullah I i kralj Hussein izložena su u muzeju, izgrađenom u spomen na bivšeg jordanskog kralja.

Prvo vozilo i motocikl
Muzej takođe posjeduje kopiju Benz Patent-Motorwagena, prvog vozila u istoriji. Ovo vozilo iz 1886. godine proizveo je Nijemac Karl Benz.
Ovim izumom promijenio se način života čovječanstva, izgrađeni su putevi, izgrađene fabrike automobila, povećana je mobilnost među ljudima.

U muzeju se može vidjeti primjer eksperimentalnog motocikla Daimler, poznatog kao “otac motocikla”. Među eksponatima se također nalaze i motocikli Vincent 998 cc “Black Shadow”, najbrži motocikl 1948. i Brough Superior SS 80.

Rijetki automobili
U muzeju se nalaze i vozila marke Lincoln, koje preferiraju američki predsjednici. Ova vozila, koja koristi i kraljevska porodica, zauzimaju važno mjesto u istoriji Jordana.

Land Rover-V8 Defender koji je koristio papa Franjo tokom svoje posjete Jordanu 2014. također je izložen u muzeju. Zastave Jordana i Vatikana postavljene su ispred vozila posebno dizajniranog za papinu posjetu.

U muzeju se može vidjeti i Mercedes Benz SLR McLaren “Stirling Moss”, jedan od najrjeđih i najbržih automobila proizvedenih na svijetu.
U muzeju je i Ferrari F50, proizveden specijalno za 50. godišnjicu osnivanja te kompanije 1996. godine. Ovo vozilo, proizvedeno u samo 349 primjeraka, koristio je i kralj Hussein.

Vozila iz holivudskih filmova
Vozila korištena u filmovima snimljenim u Wadi Rumu, zaštićenom pustinjskom području velike vrijednosti, također su izložena u muzeju. Ova vozila, koja su muzeju donirale filmske kuće, posjetioci posjećuju sa radoznalošću.

U muzeju se mogu vidjeti vozila “Star Wars Speeder” iz filma “Rise of Skywalker” i “Martian Rover” iz filma “The Martian”. Takođe je izložen lagani bicikl, koji se koristio u naučno-fantastičnom filmu “Tron”. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending