Pratite nas

Razglednice

Upoznajte Komodo: OSTRVO ZMAJEVA

Published

on

Komodo ostrva postala su poznata po svojim drevnim stanovnicima – komodo zmajevima. Ali postoje još neke interesantne stvari zbog kojih bi trebalo da se upoznamo sa ovim ostrvom.

Komodo je jedno od 17.508 ostrva Indonezije. Dio malosundskog arhipelaga, kao i Nacionalnog parka Komodo.

Odlikuje ga miran travnati pejzaž koji remeti po koje usamljeno stablo palmira palme dok su vrhovi brdašaca obrasli gustim šumama koje su često obavijene izmaglicom. Na obalama Komoda neprestano se smjenjuju male uvučene pješčane plaže, ogoljene stijene ili guste mangrove šume.

Iako je Komodo ostrvo vulkanskog porijekla, na njemu nema aktivnih vulkana, ali su lakši zemljotresi česta pojava.

Površina ostrva iznosi 390 kvadratnih km. Broj stanovnika je u blagom porastu – 1928. godine na ostrvu je živjelo tridesetak stanovnika, a danas ih ima oko 2.000.

Da li možete da zamislite da se sretnete sa gušterom koji je narastao preko 3 metra? Ovde je to moguće!

Iznad plave vode indonežanskog moreuza Sape izdižu se neplodna travnata brda ostrva Komodo, Rinku, Padar, Flores i brojna manja ostrva koja zajedno čine Nacionalni park Komodo uspostavljen sa misijom da se od istrijebljenja sačuvaju komodo zmajevi, drevna vrsta guštera koja ih naseljava.

Komodo zmajevi su vrsta vrana koja živi nepromijenjena više od 4 miliona godina na ovim prostorima. Jedini su preostali primjerci drevnih varana koji su prije 25-40 milona godina bili endemska vrsta Azije. Danas se njihova brojnost na svakom od većih ostrva broja u hiljadama.

Naučnici sa Zapada, za postojanje ove vrste nisu znali sve do 1912. godine. Evropljani ga prvi put jesu zabilježili dvije godine ranije, kada je poručnik Van Stejn van Hensbroek iz holandske kolonijalne administracije čuo glasine o “kopnenom krokodilu”, ali je tek 1912. godine Piter Ovens, direktor Zoološkog muzeja u Bogoru, objavio rad o ovoj vrsti.

Ova grupa ostrva se nalazi u graničnoj zoni između dva velika životinjska kraljevstva: Australije i Evroazije. Stoga na prostoru žive sisari poput rusa jelena, veprova, makaki i cibetke, kao i mnogobrojne ptice i gmizavci.

Raznovrsnost živog svijeta na kopnu posebno impresionira kada se u obzir uzmu teški vremenski uslovi. Oko 8 mjeseci godišnje vladaju suše dok monsunski period donosi obilne padavine u preostala 4 mjeseca.

Diverzitet vrsta je posebno izražen u vodama oko ostrva. Do sada je detektovano oko 1.000 vrsti riba, 260 vrsti korala i oko 70 različitih vrsti sunđera. Kada na to dodate brojne vrste kitova, delfina i kornjača dobijete jedan od najbogatijih podvodnih predjela na planeti.

Ostrvo Komodo, koje je dio istoimenog nacionalnog parka na listi je svjetske baštine UNESCO-a. Mjesečno ga posjeti 10.000 turista, koji osim zbog komodo zmajeva, dolaze i kako bi uživali u odličnim lokacijama za ronjenje i prelijepoj prirodi. (Naj portal)

Razglednice

Misterija na pustom ostrvu: DA LI BISTE PRESPAVALI OVDJE? (Video)

Published

on

U vrijeme kada život u gradu može da bude iscrpljujući, mnogi sanjaju o povlačenju u mir i osamu. No, za one koji traže ekstremnu samoću, postoji jedno posebno mjesto: izolovana kuća na osrtvu Elidej u arhipelagu Vestmanejar na jugu Islanda. Ovo osamljeno imanje, jedini objekt na nenaseljenom osrtvu, godinama intrigira posjetioce i pokreće brojne teorije zavjere.

Smještena usred Elideja, mala bijela kuća izazvala je razne mitove – od toga da je utočište u slučaju zombi apokalipse do priča da je pripadala islandskoj pjevačici Bjork ili da je koristi tajnovita vjerska sekta. Ipak, istina je daleko prizemnija: kuću je u 1950-ima izgradilo Udruženje lovaca Elidej kao utočište za lovce na pafine, što je legalna praksa na Islandu i Farskim ostrvima.

Iako je napuštena i bez stalnih stanovnika, kuća je privukla brojne avanturiste. Među njima je bio i popularni jutjuber Rajan Trahan, koji je 2021. dokumentovao svoj jednodnevni boravak na ovom usamljenom mjestu. Dolazak do ostrva nije bio jednostavan: nekoliko brodova, uključujući manji čamac koji je vozio kroz maglu i nemirno more, te uspon uz pomoć užeta kako bi se popeo na obalu, učinili su njegov put pravom pustolovinom.

Sam interijer kuće odiše jednostavnim, rustičnim ugođajem, a krase je drveni podovi i zidovi, logorska peć i primitivna oprema. Kuća nema struju ni unutrašnju vodovodnu mrežu, ali ima sistem za prikupljanje kišnice koji napaja saunu, što je jedno od rijetkih luksuznih obilježja ovog izolovanog doma. Iako izgleda napušteno, kuća je zabilježila više od 11.000 posjetilaca tokom svoje 70-godišnje istorije, prema podacima iz knjige posjetilaca.

Elidej ima bogatu istoriju – u prošlosti su na njemu živjele porodice koje su se bavile ribarstvom i stočarstvom. No, u 1930-ima, stanovnici su napustili ostrvo u potrazi za boljim životnim uslovima na naseljenijim područjima. Danas je posjeta kući moguća samo uz dozvolu Udruženja lovaca Eldej, koje je i dalje vlasnik imanja. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending