Jablaničko jezero se povuklo i za sobom ostavilo zabrinjavajuće prizore ogoljenih jezerskih udubina.
Povlačenja Jablaničkog jezera posljednjih godina su sve česća pojava, što izaziva zabrinutost javnosti i stručnjaka za zaštitu prirode, koji redovno upozoravaju na opasnosti uništenja ekosistema.
“Tek je februar mjesec, zima još dugo traje, proizvodnja struje je još velika, a nivo jezera je toliko mali da se na istu količinu električne energije sad puno brže troši. Ako se sad ne poduzmu nekakve mjere, ova dio jezera koji je još samo ostao jedna trećina jezera se može vrlo brzo potrošiti”, rekao je Admir Šehić iz USR “Glavatica”.
A to bi, priča Šehić, dovelo do uništavanja ribljeg fonda i redukcije električne energije. Ribe za sada, kaže nisu ugrožene, no određene riblje vrste nisu migracionog karaktera.
“Kako nivo vode opada, u prirodi ribe je da ide za vodom i skuplja se u ostali dio jezera, ali problem je što određene vrste nisu migracionog karaktera, žive na određenoj površini. One sad moraju migrirati, napuštaju svoje mjesto i samim napuštanjem nije im se lako prilagoditi nalasku hrane. Ta količina ribe koja je zbijena puno više nastrada pošto na hidroenergetskom objektu voda koja ide na turbinu puno veću količinu ribe uvlači u te prostore i uništava ih”, dodao je.
Jablaničko jezero nastalo je 1953. godine izgradnjom lučne brane na Neretvi, 5 km uzvodno od Jablanice. Visina brane je 80 metara i jezero se proteže uzvodno do Konjica. (Naj portal)