Pratite nas

Razglednice

Uh taj Singapur: AKO NE PUSTITE VODU U TOALETU, KAZNA JE 440 EURA!

Published

on

Singapur zbog svog strateškog položaja zovu Gibraltarom Azije, a na malajskom jeziku ”Singapura” znači Lavlji Grad.
Predstavljamo vam 11 zanimljivosti koje možda niste znali o ovoj zemlji, jer u zemlji ogromnog bogatstva vladaju poprilično čudna i bizarna pravila.

Svjetska toaletna organizacija (da, to postoji) osnovana je u Singapuru. I da, s obzirom na to da Singapurci jako paze na čistoću, ako nakon izlaska iz WC-a ne pustite vodu, možete biti kažnjeni s 440 evra

Građani Singapura mogu da glasaju na britanskim izborima. Da, zemlja je članica Komonvelta i samim tim njeni građani ostvaruju to pravo.

Država se prostire na ukupno 63 ostrva, a mi ne bismo preporučili šetnju po mnogima jer su nenaseljeni ili služe kao vojne i industrijske zone.

Ispijanje pića usred neba ovdje je gotovo moguće, jer se na vrhu nebodera od 282 metra nalazi bar, koji je time postao jedan od najviših barova na vrhu neke zgrade na svijetu.

Singapur je tek jedna od tri države koje nemaju glavni grad. Ostale dvije su Monako i Vatikan.

U zemlji su službena četiri jezika: engleski, mandarinski, tamilski i malajski.

Do 2020. godine i otvaranja Palm fontane u Dubaiju, najveća fontana na svijetu nalazila se u Suntecu, a za nju je potrošeno ni manje ni više nego šest miliona dolara.

Na sanskritu Singapur prevodimo kao Grad Lavova. Zanimljivo je, međutim, da ovdje uopšte nema lavova.

Na singapurskom Univerzitetu mnogi su se razveselili kada je automat Coca-Cole besplatno počeo da dijeli limenke nakon što ga zagrlite

Ako je vjerovati jednom britanskom istraživanju, ovdje ljudi najbrže hodaju, prosječno 6,15 km/h.

Žvakaće gume su zabranjene, ali je strancima dopušteno unošenje dva paketića. Više od toga smatra se pokušajem krijumčarenja. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending