Pratite nas

Razglednice

Upoznajte Dejtonsku BiH: U KOPRIVNI PODIJELILI STADION; JEDAN GO U RS-U, DRUGI U FEDERACIJI

Published

on

Selo Koprivna kod Oštre Luke, smješteno na potezu između Prijedora i Sanskog Mosta je uistinu slika i prilika bosanske “luđačke” košulje.

Kada su crtali entitetske linije prije 26 godina, Koprivna je pripala Federaciji BiH. Međutim, naknadnim međuentitetskim dogovorom, pripojeno je Republici Srpskoj, u zamjenu za sela Velečevo i Dubočani kod Ključa.

26 godina kasnije, mještani Koprivne kažu da je važno što su se vratili i na svoja ognjišta. Inače, ovdje su se svi vratili na svoje, zasukali rukave, pa krenuli u obnovu svoga kraja, jer život na vjekovnom ognjištu nema cijenu.

Navikli su se na novi način života. Kažu, da je međuentitetska linija podijelila mnogo, a u nekim slučajevima čak I dvije kuće u jednom dvorištu ili sobe u jednom domaćinstvu. Čak je podijeljen I stadion; jedan go se nalazi u RS-u, a drugi u Federaciji.

Mir koji je donio Dejtonski sporazum nema cijenu, ali sve je izdijeljeno. Čak su smanjene šanse da se mladost druži kao nekada. Danas bošnjačka djeca idu u osnovnu školu u Sanki Most, a srpska u Prijedor. A onda političari iz oba entiteta pričaju o suživatu. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending