Pratite nas

Razglednice

Željni sunca: U OVOM GRADU ZIMA TRAJE 280 DANA

Published

on

Malo je gradova na svijetu sa tako mračnim i hladnim zimama kao što je slučaj s ruskim Norilskom, gdje stanovnici rijetko imaju priliku da vide Sunce. U jednom od najhladnijih gradova na svijetu 175.000 ljudi se zimi bori protiv minusa koji znaju da se spuste i do -55 stepeni.

Hladan period traje 280 dana u godini, a snežne oluje ovaj grad pogađaju u prosjeku 130 dana. Do njega ne vode putevi, stiže se avionom, brodovima ili čamcima. U vrijeme Staljina do Norilska je postojao put poznatiji kao „put smrti“.

Dok traju oluje autobusi se često kvare, ali rezervna vozila su uvijek spremna da evakuišu građane, i spasu ih od smrzavanja. Osam do devet mjeseci grad je prekriven snijegom, a „sindrom polarne noći“, odnosno mraka koji traje dva mjeseca razlog je česte anksioznosti, nervoze, nesanice i depresije.

Norilsk je smješten iznad Arktičkog kruga i dom je najveće svjetske toplane, koja ispušta toliko zagađenog materijala u vazduh da u radijusu od 30 kilometara ni trava ne raste. Leži na jednom od najvećih svjetskih nalazišta nikla i platine, zbog čega je i jedan od najbogatijih gradova u Rusiji.

Kako je posao rudara težak, na raspolaganju im je 90 dana odmora i penzija sa navršenih 45 godina.

Ali, bez obzira na hladnoću i depresiju koja je prilično česta, Norilsk ima veliko pozorište, brojne kafiće, galerije, odnosno mjesta gdje stanovnici traže utočiše od mraka i zime. A kada konačno dođu topliji dani, koriste svaku priliku da izađu iz kuće i okupaju se u jezeru. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending