Malo je gradova na svijetu sa tako mračnim i hladnim zimama kao što je slučaj s ruskim Norilskom, gdje stanovnici rijetko imaju priliku da vide Sunce. U jednom od najhladnijih gradova na svijetu 175.000 ljudi se zimi bori protiv minusa koji znaju da se spuste i do -55 stepeni.
Hladan period traje 280 dana u godini, a snežne oluje ovaj grad pogađaju u prosjeku 130 dana. Do njega ne vode putevi, stiže se avionom, brodovima ili čamcima. U vrijeme Staljina do Norilska je postojao put poznatiji kao „put smrti“.
Dok traju oluje autobusi se često kvare, ali rezervna vozila su uvijek spremna da evakuišu građane, i spasu ih od smrzavanja. Osam do devet mjeseci grad je prekriven snijegom, a „sindrom polarne noći“, odnosno mraka koji traje dva mjeseca razlog je česte anksioznosti, nervoze, nesanice i depresije.
Norilsk je smješten iznad Arktičkog kruga i dom je najveće svjetske toplane, koja ispušta toliko zagađenog materijala u vazduh da u radijusu od 30 kilometara ni trava ne raste. Leži na jednom od najvećih svjetskih nalazišta nikla i platine, zbog čega je i jedan od najbogatijih gradova u Rusiji.
Kako je posao rudara težak, na raspolaganju im je 90 dana odmora i penzija sa navršenih 45 godina.
Ali, bez obzira na hladnoću i depresiju koja je prilično česta, Norilsk ima veliko pozorište, brojne kafiće, galerije, odnosno mjesta gdje stanovnici traže utočiše od mraka i zime. A kada konačno dođu topliji dani, koriste svaku priliku da izađu iz kuće i okupaju se u jezeru. (Naj portal)