Pratite nas

Razglednice

Upoznajte Soloturn: GRAD OPSJEDNUT BROJEM 11

Published

on

Soloturn je glavni grad istoimenog švajcarskog kantona na sjeverozapadu zemlje koji se smjestio na obalama rijeke Are te podno malog planinskog lanca Jure. Iako je riječ o prekrasnom pitoresknom mjestu koje su osnovali Rimljani još prije 2000 godina, turisti ga često zaboravljaju zbog blizine posjećenijeg i razvikanijeg Berna.

Ali Soloturn ima svoj neporJecivi šarm, te brojne zanimljivosti. Jedna je od njih misteriozna opsjednutost brojem 11. Mnogi građani ni sami ne znaju zašto se u gradu nalazi tačno 11 crkava i kapelica, 11 fontana, 11 tornjeva i 11 muzeja. Neka mjesta potiču još iz 15. vijeka, dok su druga napravljena u novo vrijeme, kao što je, recimo, jedini švajcarski muzej računarske tehnologije po imenu Enter, koji se nalazi upravo u Soloturnu.

Gradom dominira katedrala Sv. Ursen, koja je građena tačno 11 godina. Italijanski arhitekt Gaetano Mateo Pisoni uključio je ovaj broj u mnoge njene detalje. Do njih vode tri stepeništa sastavljena od 11 stepenica, fontane ukrašene s 11 slavina, dok sama građevina obuhvata 11 vrata. Katedrala ima 11 zvona i 11 oltara, dok je jedan od njih napravljen od 11 vrsta mramora.

U Soloturnu se čak nalazi sat koji pokazuje samo 11 sati te svira himnu grada.

Čemu tolika opsjednutost brojem 11, pitate se?

Narodna legenda kaže da su Soloturnu prosperitet donijeli vilenjaci iz obližnjih planina. Engleska riječ za vilenjake – elf – istovremeno je i njemačka riječ za broj 11, pa su građani u čast ovih eteričnih bića počeli stvarati grad nadahnut tim brojem.

Numerologija kaže da je 11 najintuitivniji broj koji se povezuje s vjerom, dok za mnoge on simbolizuje neprekinutu potragu za savršenstvom te je šifra nade. Ne čudi stoga što se mogu naći i brojni zanimljivi proizvodi na lokalnom tržištu koji obuhvataju ovaj broj kao što je čokolada 11-I Schokolade ili Öufi-Bier (pivo 11). (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending