Pratite nas

Razglednice

Upoznajte Soloturn: GRAD OPSJEDNUT BROJEM 11

Published

on

Soloturn je glavni grad istoimenog švajcarskog kantona na sjeverozapadu zemlje koji se smjestio na obalama rijeke Are te podno malog planinskog lanca Jure. Iako je riječ o prekrasnom pitoresknom mjestu koje su osnovali Rimljani još prije 2000 godina, turisti ga često zaboravljaju zbog blizine posjećenijeg i razvikanijeg Berna.

Ali Soloturn ima svoj neporJecivi šarm, te brojne zanimljivosti. Jedna je od njih misteriozna opsjednutost brojem 11. Mnogi građani ni sami ne znaju zašto se u gradu nalazi tačno 11 crkava i kapelica, 11 fontana, 11 tornjeva i 11 muzeja. Neka mjesta potiču još iz 15. vijeka, dok su druga napravljena u novo vrijeme, kao što je, recimo, jedini švajcarski muzej računarske tehnologije po imenu Enter, koji se nalazi upravo u Soloturnu.

Gradom dominira katedrala Sv. Ursen, koja je građena tačno 11 godina. Italijanski arhitekt Gaetano Mateo Pisoni uključio je ovaj broj u mnoge njene detalje. Do njih vode tri stepeništa sastavljena od 11 stepenica, fontane ukrašene s 11 slavina, dok sama građevina obuhvata 11 vrata. Katedrala ima 11 zvona i 11 oltara, dok je jedan od njih napravljen od 11 vrsta mramora.

U Soloturnu se čak nalazi sat koji pokazuje samo 11 sati te svira himnu grada.

Čemu tolika opsjednutost brojem 11, pitate se?

Narodna legenda kaže da su Soloturnu prosperitet donijeli vilenjaci iz obližnjih planina. Engleska riječ za vilenjake – elf – istovremeno je i njemačka riječ za broj 11, pa su građani u čast ovih eteričnih bića počeli stvarati grad nadahnut tim brojem.

Numerologija kaže da je 11 najintuitivniji broj koji se povezuje s vjerom, dok za mnoge on simbolizuje neprekinutu potragu za savršenstvom te je šifra nade. Ne čudi stoga što se mogu naći i brojni zanimljivi proizvodi na lokalnom tržištu koji obuhvataju ovaj broj kao što je čokolada 11-I Schokolade ili Öufi-Bier (pivo 11). (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending