Pratite nas

Razglednice

Blaga Tibeta: SA OVOG MJESTA SE NE ODLAZI BEZ ŠAKE ZEMLJE!

Published

on

Jedno od blaga koje se čuva u palati je budistički spis za koji budisti vjeruju da je na krov palate pao s neba pa da ga tada niko nije pročitao.
Smještena na vrhu planine Jormo Zhaxi Ceri na istočnoj obali rijeke Yarlung, Yumbulagang je prva palata i jedna od najranije sagrađenih građevina u Tibetu.

Prema legendi, podignuta je u drugom vijeku prije Hrista, za prvog tibetanskog kralja Nyatrija Tsenpa, a pod vladavinom petog Dalaj Lame postala je samostan škole Gelugpa.

Ime palate znači “majka i sin”, a unutar nje se nalaze murali koji živopisno prikazuju istorijske događaje i priču o prvom kralju Tibeta, kao i prvom komadu obradive zemlje. Palata Yumbulagang ima dva dijela, prednji dio je podijeljen u nekoliko katova, a zadnji dio je četvrtasta kula.

Jedno od blaga koje se tamo čuva je budistički spis za koji budisti vjeruju da je na krov palate pao s neba, kao i da tada niko nije mogao da ga pročita, ali da će se dešifrovati kasnije, kada za to dođe vrijeme.

U palati mogu da se vide i kipovi Thiesung Sangjie Buddhe, kralja Niečija, prvog kralja Tibeta, Songsten Gampoa i drugih kraljeva. O palati se brine osam radnika koji tu žive i čuvaju je od lopova, kako se istorija ne bi ponovila: prije dvadeset godina lopovi su ukrali vrijedne kipove.

Nedaleko od palate je plodna dolina za koju se smatra da je prvo obrađeno polje u Tibetu. Poljoprivrednici koji posjete dolinu često sa sobom ponesu šaku zemlje kako bi posipali svoja polja kad se vrate kući, osiguravajući tako dobar rod.

Od grada Tsetanga do kojeg se ide prema palati ima od oko 10 kilometara, a posjetioci mogu da biraju da li će ići taksijem, motorom ili biciklom. Neki se čak odlučuju i na šetnju slikovitim krajem.

Ako se odlučite na taksi, potrebno je da kažete vozaču koliko ćete se zadržati u palati – da biste je razgledali trebaće vam najmanje jedan sat, računajte i uspon od deset minuta prema Yumbulagangu. Najbolje vrijeme za putovanje je od juna do avgusta, kada je dovoljno toplo. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending