Pratite nas

Razglednice

Bugojansko blago: LJEKOVITE “VRUĆA VODA” ZA REUMU, A “ZLATARICA” ZA MUŠKOST

Published

on

Na petom kilometru od Bugojna, magistralnim putem prema Novom Travniku (BiH), iz stijene padina planine Kalin izvire vrelo koje se zove Zlatarica.

Ovdje su se dvije vode zarekle da će jedna da bude uvijek vruća, a druga hladna. Zlatarica je hladna i u sred ljeta, a “Vrućoj vodi” samo ime kaže sve. Obje su, kažu u narodu, ljekovite.

O izvoru Zlatarice, prema kazivanju Branka Mičića, istaknutog sakupljača historijskih fakata o Bugojnu, postoji predanje da ova rijeka ima svoje posebne dragocjenosti. Naime, prolaskom Osmanske vojske kroz kanjon između Kalina i Rudine, istaknuti vojskovođa koji je bio u poodmaklim godinama, naredio je vojsci da se u predvečerje ulogori u podnožju Kalina.

Vojskovođa je vodio sa sobom veći broj lijepih i mladih žena. Naredio je vojnicima da potraže i donesu mu pitke vode. Žedan, pijući donesenu vodu osjetio je da je vrlo pitka, pa je u par navrata popio veću količinu vode, što mu se rijetko događalo.

Kako je noć nastupila, osjetio je svoju „muškost“ pa se posvetio svojoj simpatiji. Uspio je tu noć „odraditi“ dva puta, što mu se za jednu noć nije deselo prethodnih dvadesetak godina.

Došao je do zaključka da mu je u tome „pomogla“ izvorska voda, te je naredio svojoj pratnji da ga odvedu do izvora iz kojeg su mu donijeli vode. Izvadio je iz torbe nekoliko šaka zlatnika u bacio u izvor, rekavši narodu da se veseli, jer voda ima neprocjenjivu vrijednost.

Od tada izvor se zove Zlatarica.

Tradicionalno stanovnici dolazeći u obližnju banju „Vruća voda“, svraćaju na izvor, osvježavaju, posebno lice i oči, smatrajući da je dobra za očni vid. Pomogne, kako kome. Vlada SBK je nedavno dala koncesiju na ovaj izvor, pa se može očekivati da se jednog dana pojavi u prodavnicama flaširana voda “Zlatarica”. Ali, zato trebaju s vlasti da odu oni koji forsiraju uvozne lobije u BiH.

Zlatarica je bogata magnezijem i dobra je za sportiste. Onaj ko se umije njenom vodom očistit će lice i dušu. Na njenom izvorištu neimari su izgradili i jedan fini, u narodu zvani – ”točak”, iz kojeg izviru dva debela slapa zdravlja. Ova voda neprestano teče istim intenzitetom, a ako nismo uhvatili njene kapi, one se nepovratno gube u Bilom potoku.

Samo 600 metara, prema Novom Travniku nalazi se izvor termalne vruće vode koja je i na najvećim minusima topla. Poznata je kao ”Vruća voda”, a narod je pohodi više od jednog vijeka. Njena ljekovitost i svojstva su čudotvorna, pomaže kod reume, išijasa, grčeva, vena na nogama, gihta, te pojedinih kožnih oboljenja. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending