Pratite nas

Razglednice

Planinske oči Durmitora: “VRAŽJE JEZERO” NISU PREPLIVALI NI NAJBOLJI PLIVAČI

Published

on

Vražje jezero možda nema privlačno ime i ko god da mu ga je dao sigurno nije mogao ni da pretpostavi da će godinama kasnije ovo jezero biti lokacija na koju će se uputiti veliki broj turista. Ovo je zasigurno jedno od jezera koje ne bi trebalo da propustite da vidite kad odete u Crnu Goru.

Do Vražjeg jezera se dolazi tako što krenete sa Žabljaka prema Nikšiću, stižeze na devetom kilometru puta na visini od 1.411 m. Voda u jezeru je kristalno bistra, ali nije za kupanje zbog hladnoće, mada postoje oni koji ne mogu da odole, a da ne uđu. Kako mještani navode, jezero je duboko 11 metara, a prati ga strašna legenda po kojoj se, navodno, svako ko je pokušao da ga prepliva s jedne obale na drugu nažalost utopio.

Ljudi ovo jezero nazivaju i Planinske oči, a razlog tome je što su ivice jezera tirkizno plave, dok je srednjišnji dio jezera tamnoplav. U blizini se nalaze Riblje jezero i selo Novakovići, koje bi takođe trebalo posetiti.

Legenda o Vražjem jezeru
Za ovo jezero vezane su brojne legende koje objašnjavaju nastanak njegovog naziva. Ranije se vjerovalo da su jezero naselili đavoli koji su uveče izlazili iz njega i ljudima koji bi se našli u blizini nanosili zlo.

Međutim, postoji i druga legenda koja kaže da je oko jezera nekada bila šuma u koju je dolazio vojvoda Momčilo da lovi divljač. Jednom prilikom iz jezera je izašao crveni konj koji je oplodio vojvodinu kobilu. Navodo je kobila rodila žderbe koje je Momčilo nazvao Jabučilo, a koje se poslije veoma često pominje u narodnim pjesmama. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

LEGENDE: Kako je jezero kod Kupresa nastalo od suza Zlatokose vile?

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending