Razglednice
Turistička atrakcija: ČOVJEKOLIKI GRAD NA SICILIJI
Čenturipe je drevni grad u istočnoj Siciliji sa bogatom istorijom koja datira još iz 5. vijeka prije Hrista. Grad se prostira preko grebena nekoliko brda, pa, shodno tome, ima oblik morske zvijezde ili, pak, ukoliko se posmatra iz ptičje perspektive, oblik čovjeka sa rastegnutim gornjim i donjim ekstremitetima tijela.
Uprkos svojoj manjoj turističkoj popularnosti, ovaj grad posjetiocima pruža neke od zanimljivih turističkih atrakcija kao što su: odbrambene zidine grada koje ga okružuju, nekoliko vjerskih objekata, arheološka nalazišta i muzeje, kao i prelijepi pogled na vulkan Etna koji je udaljen samo 20 kilometara od ovog mjesta.
Šta posjetiti?
Crkva Bezgrešnog začeća (Church of the Immaculate Conception)
Ova vjerska ustanova datira još iz 17. vijeka, a vijekovima je prolazila kroz određene konstruktivne i fasadne promjene. Danas, ova crkva se sastoji iz tri nivoa, pri čemu posljednji posjeduje velika zvona i sat. Unutrašnjos crkve, odnosno, enterijer, bogato je dekorisan takozvanom štuko tehnikom (reljefno ukrašavanje enterijaera ili eksterijera) sa uvijenim floralnim detaljima.
Svaki nivo crkve sadrži mermerne oltare i slike iz 17. vijeka.
Crkva Svetog Pročišćenja (Church of the SS. Purgatorio)
U blizini crkve Bezgrešnog začeća, nalazi se joše jedna stara crkva, takođe, iz 17. vijeka, poznata kao i drevna Majka crkva Čenturipea. Danas se ova crkva koristi za mnogobrojne izložbe i kulturna dešavanja ovog grada.
Jedna od glavnih karakteristika enterijera ove crkve su, zapravo, slike, koje predstavljaju dijelove priča iz Biblije i nastanku čovječanstva. U samom središtu crkve, iznad oltara, nalazi se slika pod nazivom “Strast svetog Jozefa”, nepoznatog umjetnika iz 19. vijeka i predstavlja glavni dekorativni elemenat ovog oltara.
Areheološki muzej Čenturipea
Blizu ovih crkava, nalazi se arheološki muzej Čenturipea koji svojim posjetiocima predstavlja istoriju naseljavanja ovog grada, kao i istorijske predmete i artefakte različitih perioda koji su pronađeni ovdje.
Crkva Svetog Raspeća (Church of the SS. Crucifix)
Ova drevna crkva datira iz 19. vijeka, a jedna od glavnih konstruktivnih karakteristika je ta što posjeduje takozvanu zabatnu fasadu – fasada koja nema ulaze. Zvonik crkve sastoji se od raznobojnih pločica, tako da ju je, zbog svojih specifičnosti, veoma teško identifikovati kao vjersku ustanovu. (Naj portal)
PROČITAJTE I OVO:
Čudo prirode: “LEDENI VULKAN” USRED KAZAHSTANSKIH STEPA (video)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON