Razglednice
Najhladnija rijeka na svijetu: VODIMO VAS NA IZVORIŠTE NERETVE, BOŽIJEG DARA I HERCEGOVAČKOG NILA
“Nere Etva” – božiji dar, tako su stari Kelti zvali jednu od najljepših bosanskohercegovačkih rijeka specifičnu po svojoj zelenoj boji i jednu od najhladnijih na svijetu.
Stručnjaci s naučnog portala Science Blurtit iz Velike Britanije predstavili su Neretvu kao najhladniju rijeku na svijetu objašnjavajući da je ona takva zbog svog izvora koji se nalazi na lokalitetu Jabuka, u dijelu planine Zelengore, na nadmorskoj visini od 1.227 metara, oko 30-ak kilometara udaljeno od Sarajeva.
Neretva izvire na brdašcu Gredelj, gdje se pojavljuje kao malo vrelo, u koje se ulijeva još nekoliko manjih vrela gradeći rijeku. Odatle teče sve do Jadranskog mora gdje je na ušću formirala deltu neopisive ljepote.
Isprva Neretva je velika planinska rijeka. Usporava tok primajući pritoke Živašnicu, Jasenicu, Lađanicu u Glavatičevu i skreće prema sjeverozapadu do Konjica, prvi grad kroz koji protječe gdje prima pritoku Trešanicu i polahko se širi u Jablaničko jezero.
Duga je 230 kilometara, od čega kroz Bosnu i Hercegovinu protiče dužinom od 208 km, a kroz Hrvatsku do ušća 22 km. Najduža je pritoka Jadranskog mora s istočne obale. Znana je još od antičkog doba, kada su stari Heleni hodili po našoj zemlji. Zvali su je Nera ili Narenta. U ta je doba bila poznata od današnje Jablanice, gdje je živjelo ilirsko pleme Narensi. Po njoj je ime dobila grčka kolonija Narenta, koja se nalazila uzvodno od današnjeg Metkovića. Osmanlije su u 16. stoljeću tu, na ušću pritoke Norin u nju, sagradile monumentalnu utvrdu da čuva Neretvu, prirodni ulaz u BiH, od venecijanskih brodova. Danas je ta utvrda vidljiva sa magistralnog puta koji od Metkovića vodi prema Jadranskom moru. Zaštićeno je kulturno dobro Hrvatske kojeg je dosta progutalo močvarno tlo.
Neretva je u tom kraju značajna i jer je njena delta tu jedan od najplodnijih krajeva u Dalmaciji. Čak je i plovna do Metkovića. A zovu je “hercegovačkim Nilom”, jer je za Hercegovinu značajna kao i ta čuvena rijeka za Egipat.
Rijeka je to s velikim hidroenergetskim potencijalom, zbog čega je na njoj izgrađeno više hidroelektrana: Jablanica, Grabovica, Salakovac, Mostar. U srednjem vijeku na njoj se nalazilo brodogradilište, tačnije, na mjestu današnjeg Počitelja. Mnogi Neretvu nazivaju hercegovačkim Nilom. To je zato što je za Hercegovinu Neretva značajna kao Nil za Egipat.
Jedina je kraška rijeka koja je uspjela savladati poniranje. Njena okolina, pritoke i sama Neretva izuzetno su bogate florom i faunom. U njoj žive jegulje, vodene zmije, a nadaleko je najpoznatija po pastrmci koja se u njoj i uzgaja. (Naj portal)
PROČITAJTE I OVO:
Razglednice
U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)
Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.
Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.
U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.
„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.
Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.
Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON