Razglednice
Najhladnija rijeka na svijetu: VODIMO VAS NA IZVORIŠTE NERETVE, BOŽIJEG DARA I HERCEGOVAČKOG NILA
“Nere Etva” – božiji dar, tako su stari Kelti zvali jednu od najljepših bosanskohercegovačkih rijeka specifičnu po svojoj zelenoj boji i jednu od najhladnijih na svijetu.
Stručnjaci s naučnog portala Science Blurtit iz Velike Britanije predstavili su Neretvu kao najhladniju rijeku na svijetu objašnjavajući da je ona takva zbog svog izvora koji se nalazi na lokalitetu Jabuka, u dijelu planine Zelengore, na nadmorskoj visini od 1.227 metara, oko 30-ak kilometara udaljeno od Sarajeva.
Neretva izvire na brdašcu Gredelj, gdje se pojavljuje kao malo vrelo, u koje se ulijeva još nekoliko manjih vrela gradeći rijeku. Odatle teče sve do Jadranskog mora gdje je na ušću formirala deltu neopisive ljepote.
Isprva Neretva je velika planinska rijeka. Usporava tok primajući pritoke Živašnicu, Jasenicu, Lađanicu u Glavatičevu i skreće prema sjeverozapadu do Konjica, prvi grad kroz koji protječe gdje prima pritoku Trešanicu i polahko se širi u Jablaničko jezero.
Duga je 230 kilometara, od čega kroz Bosnu i Hercegovinu protiče dužinom od 208 km, a kroz Hrvatsku do ušća 22 km. Najduža je pritoka Jadranskog mora s istočne obale. Znana je još od antičkog doba, kada su stari Heleni hodili po našoj zemlji. Zvali su je Nera ili Narenta. U ta je doba bila poznata od današnje Jablanice, gdje je živjelo ilirsko pleme Narensi. Po njoj je ime dobila grčka kolonija Narenta, koja se nalazila uzvodno od današnjeg Metkovića. Osmanlije su u 16. stoljeću tu, na ušću pritoke Norin u nju, sagradile monumentalnu utvrdu da čuva Neretvu, prirodni ulaz u BiH, od venecijanskih brodova. Danas je ta utvrda vidljiva sa magistralnog puta koji od Metkovića vodi prema Jadranskom moru. Zaštićeno je kulturno dobro Hrvatske kojeg je dosta progutalo močvarno tlo.
Neretva je u tom kraju značajna i jer je njena delta tu jedan od najplodnijih krajeva u Dalmaciji. Čak je i plovna do Metkovića. A zovu je “hercegovačkim Nilom”, jer je za Hercegovinu značajna kao i ta čuvena rijeka za Egipat.
Rijeka je to s velikim hidroenergetskim potencijalom, zbog čega je na njoj izgrađeno više hidroelektrana: Jablanica, Grabovica, Salakovac, Mostar. U srednjem vijeku na njoj se nalazilo brodogradilište, tačnije, na mjestu današnjeg Počitelja. Mnogi Neretvu nazivaju hercegovačkim Nilom. To je zato što je za Hercegovinu Neretva značajna kao Nil za Egipat.
Jedina je kraška rijeka koja je uspjela savladati poniranje. Njena okolina, pritoke i sama Neretva izuzetno su bogate florom i faunom. U njoj žive jegulje, vodene zmije, a nadaleko je najpoznatija po pastrmci koja se u njoj i uzgaja. (Naj portal)
PROČITAJTE I OVO:
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON