Pratite nas

Razglednice

Avantura Pešterom: POGLEDAJTE “GODOVSKU PEĆINU” U KOJU ULAZITE U SRBIJI, A IZAĐETE U CRNU GORU!

Published

on

Balkan Trip je kanal namijenjen svjetskim putnicima, planinarima, avanturistima, gurmanima i svim ljubiteljima prirode i ugostiteljstva. Za sebe kažu da “je prvi pravi turistički kanal zbog koga ćete zavoljeti vazduh, ljude i prizore Balkana i poželjeti da spakujete kofere za putovanje!”

Grupa mladih zaljubljenika u prirodu iz Tutina prošetala je Pešterskom visoravni, najvećom na Balkanu. Tu je, kažu, priroda najviše dala, a ljudi su dragi i susretljivi. Zato bi Pešterska visoravan, jezero Gazivode, Godovska pećina, manastir Crna Reka trebali da bude magnet za turiste zaljubljenike u netaknutu prirodu.

U ovom 30 – minutnom video prilogu odveli su nas na Peštersu visoravan, koju slikom i riječju predstavljaju kroz sjajne prizore netaknute prirode, te nekoliko sagovornika. Definitivno, na ovom putovanju bez granica ćete uživati u ovom živopisnom kraju, možda upecati koju pastrmku, pa uživati negdje u prirodi, dati duši oduška.

Uz put upoznat ćete brojne zanimljivosti o Tutinu, gradu u kome je duh tradicije spojen sa prirodnim ljepotama Pešterske visoravni, Neka vaša avantura krene sa najvišeg uzvišenja Gradac, sa kojeg se pruža fantastičan pogled na Tutin

“Gradac je spcifičan po nekoliko stvari. Ovo je arheološko nalazište, praistorijski grad. Vjeruje se da je ovdje stolovala posljednja ilirska kraljica Teuta, po kojoj je Tutin dobio ime – otkriva Aldin Čeka.

Na Pešterskoj visoravni pećina I drugih speleoloških objekata imate napretek. Kao posebna atrakcija, bez sumnje je, “Godovska pećina”, duga oko 500 metara. U ovu pećinu ulazite u Srbiji, a izlazite u Crnu Goru. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

Misterije: RAJKOVA PEĆINA PUNA STALAKTITA KOJI LIČE NA MUŠKI PONOS I ŽENSKE GRUDI

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending