Razglednice
Manastiri sagrađeni “nebu pod oblake”: POGLEDAJTE HODOČASNE OAZE UDALJENE OD CIVILIZACIJE
U ovim teškim vremenima, dok je još aktuelna pandemija koronavirusa, mnogi putnici sanjaju o destinacijama koje su prilično intimne i izolovane. Zbog toga popularnost nekih nekonvencionalnih vrsta turizma raste. U posljednjih nekoliko mjeseci primijećeno je povećano interesovanje za teško dostupne destinacije i lokacije. Popularnost hodočasničkog turizma takođe je porasla. Razlog tome je što su mnogi manastiri pogodno građeni na udaljenim, gotovo nepristupačnim mjestima, s obzirom da su monasi uvijek tražili samoću i udaljenost od svijeta, ističe Travel Magazine. U nastavku teksta, pogledajte 7 prilično usamljenih mjesta.
Taung Kalat, Mjanmar
Na jugozapadu vulkana Popa nalazi se mala planina Taung Kalat, koja je visoka 737 metara. Na vrhu ove planine nalazi se budistički manastir, koji se može nazvati jednim od najneobičnijih hramova na svijetu. Manastir je, takođe, jedna od najvažnijih hodočasničkih tačaka zemlje. Stotine hiljada budista i turista dolazi ovdje da oda počast duhovima, koji po budističkom uvjerenju žive upravo ovdje, na planini.
Do manastira se može doći samo ako savladate 777 stepenica, koje su izgrađene u obliku natkrivene poluspiralne galerije. Na početku staze stepenište je prilično široko i ima klupe za odmor, poslije je nešto uže i u lošijem stanju.
Paro Taktsang, Butan
Paro Takstang, poznat i kao Tigrovo gnijezdo, visi na litici od 3.000 metara u dolini Paro i jedan je od najudaljenijih manastira na svijetu. Legenda kaže da je guru Rinpoče stigao ovde na leđima velike tigrice, pronašao pećinu i povukao se u dugu meditaciju.
Ovaj manastir je izgrađen 1692. godine i aktivan je manastir stroge prakse. Do tamo možete doći peške ili do određene visine na mazgama. Uspon nije lak, veći je od 1.000 metara i posetioci imaju dozvolu da ga posete samo pod nadzorom vodiča, u malim grupama.
Manastir Pugtal, Indija
Skriven u zabačenom jugoistočnom regionu doline Zanskar, visoko na Himalajima, manastir Pugtal “visi” na litici visokoj 3.800 metara. Ovaj izvanredni manastir osnovao je u 12. vijeku lama Gangzem Šerap Sampo i ovdje, trenutno, živi oko 70 monaha. Iznenađujuće, iako je građevina napravljena od opeke, blata, kamena i drveta, opstala je stotinama godina.
Viseći hram, Kina
Slijedeći izolovani manastir na listi je Viseći hram, koji se nalazi u podnožju planine Hengšan, 65 kilometara od grada Datong. Izgrađen je 491. godine i ostao je gotovo netaknut. Tokom njegove izgradnje korišćena je jedinstvena tehnika: grede kao podloga bile su napola zabijene u planinu. Tako je i sama planina podržana.
Manastir je neobičan i po tome što je kombinovao budizam, konfučijanstvo i taoizam. Unutra možete vidjeti statue Šakjamunija, Konfučija i Laozija. Trenutno se manastir teško može nazvati nepristupačnim. Otvoren je za turiste i milione znatiželjnih Kineza, koji dolaze u talasima da posjete ovo mjesto. To, međutim, ne isključuje činjenicu da su u prošlosti monasi ovdje živjeli potpuno izolovano.
Manastir Ostrog, Crna Gora
Ostrog nije najstariji manastir u Crnoj Gori, ali je veoma popularan i sigurno jedan od najizolovanijih manastira u zemlji. Hodočasnici svih vjera, a posebno pravoslavni ga posjećuju gotovo jednako često, kao i crkvu Svetog groba u Jerusalimu. Izgrađen je u 17. vijeku, ali su pećine u stijenama mnogo duže služile kao utočište monasima. Danas je Ostrog funkcionalni manastir sa 12 monaha koji ovdje žive. Mjesto je takođe otvoreno za turiste.
Manastir se nalazi 8 kilometara od auto-puta koji povezuje Podgoricu i Nikšić. Do Ostroga možete doći autobusom ili automobilom, ali bi trebalo imati na umu da je put planinski, što znači da se sužava i vijuga i može ga proći samo iskusan vozač.
Manastir Kej, Indija
Još jedan veoma zanimljiv i zabačen manastir je manastir Kej u Indiji. Prizori ovog manastira pomalo podsjećaju na pejzaže iz filma “Gospodar prstenova”. Tibetanski budistički manastir nalazi se u selu Ki, na Himalajima, na nadmorskoj visini od 4.166 metara, sa pogledom na dolinu Spiti.
Manastir je prošao kroz mnoge periode napada, zemljotresa i pljački, ali je preživio. Danas u manastiru živi oko 300 ljudi. Ovdje su dobrodošli i turisti, koji do manastira mogu doći autobusom ili taksijem, iz Kaze ili Kibera, ili, pak, pješke.
Meteori, Grčka
Među svim izolovanim manastirima širom svijeta, poznati pravoslavni manastiri Meteori ne mogu se zanemariti. Ovi manastiri se nalaze na visokim liticama u centralnoj Grčkoj. Postoji legenda da je osnivaču manastira, Svetom Atanasiju, orao pomogao da dođe do vrtoglavih visina.
Za ostale, međutim, jedini način da dođu jesu stepenice, koje mogu biti prilično zamorne. Ali i ovo je dobro, s obzirom na to da je do dvadesetih godina 20. vijeka bilo potrebno koristiti užad i posebne mreže. Manastir je poznat i po snimanju scena iz filma o Džejmsu Bondu “Samo za tvoje oči”. (Naj portal)
PROČITAJTE I OVO:
Božija kuća na vrh brda: NAJSTARIJA DŽAMIJA U BiH SAGRAĐENA GDJE SU SE SOKOLOVI LEGLI
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON