Pratite nas

Razglednice

Nestvarna ljepota kod Leskovca: JESTE LI BILI NA ĐOKINIM VIROVIMA!?

Published

on

Za ovaj kanjon nestvarne ljepote mahon znaju samo lokalci, iako se nalazi na samo 18 kilometara od Leskovca. (Srbija). Planinska rijeka Vučjanka pravi kanjon, a na dužini od 2 km ima pad od 300 metara, pa je korito puno virova, vodopada i slapova.

Provlačeći se kroz tjesnace i brzake, pravi bukove koji se u ovom kraju zovu Đokini virovi. Prizor vodopada sve posjetioce ostavlja bez daha, a slike sa Instagrama ne mogu ni da približe ljepotu koju ćete vidjeti uživo, piše Žena.

Vučjanka je dugačka 18 km, a izvire na planini Kukavici na oko 1. 100 metara nadmorske visine. U svom srednjem toku, Vučjanka prelazi u kanjon dubine do 300 m. Na posljednjoj četvrtini kanjona nalazi se hidrocentrala, druga najstarija na Balkanu i od nje do Leskovca i dan danas vodi očuvani dalekovod.

Pored vodopada i kanjona, ako se odlučite na izlet ovdje, moći ćete da obiđete i srednjevjekovnu tvrđavu sa ostacima bedema i kule iz prve polovine 15. vijeka koja nosi ime Skobaljić grad i nalazi se na 579 metara nadmorske visine, iznad kanjona Vučjanke. Skobaljić grad podignut je na strmoj i nepristupačnoj litici, a okružen je pašnjacima i zelenilom.

Najpopularniji dio kanjona svakako su takozvani Đokini virovi, usjekla kanjonska dolina. Kanjon je dug dva kilometara, a snaga vode je stvorila mnogobrojna kamena udubljenja, takozvane lonce i kazane sa slapovima, vodopadima i virovima. Ovi lonci su poredani stepenasto od najvećeg do najmanjeg i pored prirodnog fenomena predstavljaju i najatraktivniju turističku lokaciju jablaničkog okruga.

Ta udubljenja stvorila su par veoma popularnih mjesta za kupače – Kadice koje se odlikuju izuzetno toplom vodom, potom vir Jaz i najpopularniji – Devkazan kojim se i završava taj dio kanjona. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending