Pratite nas

Razglednice

Neobična prirodna atrakcija: NAJUSAMLJENIJA PIRAMIDA NA SVIJETU

Published

on

Nadrealni prizor piramide koja se izdiže usred sablasno bijele ravnice najviše liči na scenu iz naučno-fantastičnog filma. Ali, nije je napravio čovjek i nalazi se na Zemlji – u Južnoj Americi.

Argentina ima svoju neobičnu atrakciju zvanu Kono de Arita. Riječ je o prirodnoj formaciji koja niče iz slane ravnice u obliku piramide. Samo što nije baš prava piramida već vulkan. Kako je vulkanska aktivnost bila preslaba da bi eruptirao, ovaj čudan vulkan je zadržao svoj oblik i sada “odmara” u miru.

Djeluje kao da ste na nekoj drugoj planeti, pogotovo u predvečernjim satima kada pred sobom imate prizor bijele ravnice, tamnog neba, piramide i punog mjeseca nad njom. Čak i na tolikoj nadmorskoj visini (4.500 metara) imat ćete osjećaj da ste u kakvoj ravnici jer se u daljini protežu još viši vulkanski vrhovi.

Nalazi se u mjestu Salar de Arizaro, slanoj argentinskoj zemlji i zaravni planinskog masiva Ande. Prostire se na 1.600 kilometara kvadratnih, a po veličini je ova slana pustinja šesta u svijetu i druga u Argentini (da, ipak ju je prešišala Salinas Grandes). U ovom području ne uživaju samo turisti i posjetioci već i firme koje vade natrijum, litijum, kalijum i naravno – so.

Smješteno je na sjeveru Argentine, uz samu granicu s Čileom. U susjedstvu je i Bolivija, pa ako ste za jedno putovanje s malo više adrenalina i boravka u prirodi – ovo je opcija za vas.

Najljepše vrijeme za obliazak je u proljeće ili u jesen, dok ljeta znaju da budu kišovita. Napomenimo da samo po sebi putovanje nije lagano, ali na raspolaganju su vam dobri lokalni vodiči i agencije koji nude izvrsne ture. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending