Pratite nas

Razglednice

Najneobičnijia planina na svijetu: MNOGO GLAVA NA SVETOM TLU ABORIDŽINA

Published

on

Planina Olga izgleda poput nekakvih nepravilnih kupola, ili kako su zaključili istraživači u 19. vijeku, kao divovski ružičasti plastovi sijena naslonjeni jedni na druge.

Planinu Olga, ili kako se još naziva: Kata Tjuṯa (“mnogo glava”), čini 36 kupola koje se prostiru na 21,38 km², a visoka je otprilike kao dva Ajfelova tornja. Te čudnovate kupole na 365 km jugozapadno od grada Alis Springs na Sjevernoj teritoriji u centralnoj Australiji, zbog izmaglice na visokim temperaturama djeluju poput nekakvog priviđenja, piše Pun kufer.

Najviša od njih uzdiže se na 1066 metara, a 1872. godine istraživač Ernest Gils dao joj je ime u čast princeze Olge Nikolajevne. Planina je ime kćerke ruskog cara Nikolaja I dobila na molbu uvaženog njemačko-australijskog naučnika i botaničara Ferdinanda Muelera iz zahvalnosti prema tituli barona kojom mu je princeza Olga ukazala čast za njegova postignuća.

Olga je ujedno i najviša tačka u Nacionalnom parku Uluru, svetom tlu Aboridžina. Planinski lanac je nastao od dijelova planine koja je upala u more. Prije nego što se povuklo, more ih je “zaoblilo” u glatke oblike, a potom ih je obavio pijesak. Stijene koje nisu mogle da odole surovim uslovima u međuvremenu su se takođe izmrvile u sitni prah.

Između kupola provlače se uski prolazi i klanci koji rijetko vide sunca, ali ih zato nemilosrdno dotiče vjetar i stvara jezive zvuke. U Dolini vjetrova, jarku koji se nalazi u središtu vijenca, nalazi se zelena oaza u kojoj rastu akacija, metvica i cvijeće. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending