Pratite nas

Razglednice

Brčka se i staro i mlado: U NEUM NA MORE DOĐITE; NEMA GUSARA, KARANTINA, AJKULA….

Published

on

Prvi ovogodišnji topao vikend Neum će pamtiti po sjajnom početku sezone. Plaže su bile dobro popunjene već u ranim jutarnjim satima, a u popdnevnim je sve kao “sardine”. Najviše je Bosanaca i Hercegovaca, koji su pohrlili u jedini bosanskohercegovački grad na moru. Ovdje nema karantina, carinika, pasoša, kontrola… , A i cijene su povoljne.

Neumski turistički djelatnici I privatnici do neba zahvaljuju Hrvatskoj, mnogima nije drago što od prvog jula ukidaju zabrane. Ali, vele neka otvore granice, neće niko Neumu uzeti nafaku.

Hotel Sunce još uvijek nije otvoren, jer se renovira. Hotel Neum ima oko 400 gostiju.
Trenutne cijene smještaja su niže u odnosu na prošlogodišnje, ali ako krene sezona i navale gosti “poletjet će u nebo”.

Hotelijeri u Neumu zadovoljni su razvojem situacije tokom ove sedmice. Direktor hotela Sunce Luka Prkačin u razgovoru za AA ističe da je posljednjih dana interesovanje veliko, te da je i buking sve veći.

“Najave su sad dosta dobre i vjerujem da ćemo uspjeti ‘izvući’ ovo srce sezone, te na kraju imati bolje stanje nego što smo se nadali. Imamo i male probleme jer dosad nismo mogli pretpostaviti kakva sezona nas očekuje, pa dosad nismo tražili sezonske radnike. Već sada je vidna potreba za njima i vjerovatno ćemo uspjeti, bez obzira što su se mnogi od njih u ovom vremenu snalazili tražeći druge poslove. Ipak, vjerujem da ćemo zadovoljiti potrebe za radnom snagom u Neumu i zaleđu – izjavio je za “Anadoliju” Prkačin.

Turistički radnici u Neumu s obzirom da su u prošlosti u predsezoni i postsezoni 95 posto gostiju bili strani državljani, sve nade ovog puta polažu u bh. državljane. Kažu i kako je sad jedina bojazan eventualna pojava virusa na moru, što bi predstavljalo opasnost za hiljade građana. Kažu da je sve više rezervacija i iz Srbije…(FOTO: ANADOLIJA)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending