Razglednice
Upoznajte Amsterdam: GRAD SA 165 KANALA I 1281 MOSTOM!
Amsterdam je najveći i glavni grad Holandije i jedan od najznačajnijih ekonomskih i kulturnih centara ove popularne zemlje lala. Pored brojnih zanimljivosti, glavna specifičnost grada jesu kanali koji zapravo predstavljaju glavne saobraćjnice.
Tri glavna kanala – Herengracht, Prisengracht i Keiersgracht, su iskopani tokom 17. vijeka u Zlatno doba Holandije, i to u obliku koncentričnih pojaseva oko grada – poznatim kao Grachtengordel. Grad je osnovan u XII vijeku kada je bio malo ribarsko selo.
Za vrijeme velikog uspona grad postaje važan trgovački centar kada trgovina zapravo prevazilazi dotadašnje osnovno zanimanje ribarenje. Kanali su upravo poslužili i kao stambena zona i kao prostor za promet i trgovinu.
Grad danas ima 165 kanala čija dužina iznosi oko 100 km a preko ovih kanala sagrađen je 1281 most. Uz gospodske kuće i fasade zgrada, nije ni čudo što ga zovu Venecijom severa. Takođe, Unesko ih je uvrstio na svoju listu Svjetske baštine.
Ako ste se nekada zapitali zašto su amsterdamske zgrade uske, sada ćemo vam pojasniti.
Naime, u doba gradnje kanala one su ipak bile na boljoj poziciji, a što je bila veća fasada, to je bio i veći porez. Zato se kao rješenje našla gradnja uskih zgrada s velikim prozorima zbog bolje svjetlosti. Mnoge od njih i danas imaju kukicu na vrhu, koja je služila za skladištenje robe dopremljene kanalima na posljednji sprat, a u cilju zaštite dobara u slučaju poplave.
Zbog radoznalosti turista Amsterdam ima ronioce koji su na raspolaganju 24 sata dnevno. Vatrogasci ističu kako godišnje u kanale padne između 30 i 40 automobila. Međutim, još više bicikala završi u vodi (i do 15.000 godišnje)
Da li grad smrdi zbog kanala?
Iako mnogi misle da će ulaskom u ovaj grad ući u oblak dima marihuane, ima onih koji su malo realniji i sjete se potencijalno dominantnijeg mirisa. Do početka 20. vijeka kanali nisu bili čisti i to se odražavalo na neprijatne mirise u vazduhu. Međutim, nakon što su lokalne vlaste uložile dosta napora da očiste vodu, kanali više ne šire neprijatne mirise.
Da li ima morskih pasa u kanalu?
„Tamo gdje ja živim ima morskih pasa u kanalima, pa zato pitam“, kaže jedan Australijanac na TripAdvisoru. Ali, treba imati razumijevanja za naše traume i mirno objasniti – nema morskih pasa, ali nema ni plivanja.
Nije dozvoljeno plivanje?
Iako je voda čistija nego ranije, opet nije dovoljno čista da biste plivali u njoj, a kanali služe kao rute za čamce i brodove. Za plivanje postoje posebna mjesta u gradu i samo jedna službena prilika: Amsterdamsko gradsko plivanje. U pitanju je dan u godini kada možete s ostalima otplivati maraton u humanitarne svrhe. Grad ga koristi kao reklamu za kvalitet vode, ali ipak se prethodno preduzmaju mkere opreza. Voda se testira na bakterije i datum plivanja određuje se u zavisnosti od vremenskih uslova. U plivanju kanalom se okušala i kraljica Maksima od Holandije 2012. godine i u sklopu maratona.
Ima li riba u kanalima?
Da! Prevladavaju smuđ i štuka, a nije rijetkost vidjeti ni ribare koji pecaju uz kanale.
Da li se voda smrzava u kanalima?
Da, ali rijetko. Kada se to ipak dogodi, klizaljke postaju novi bicikli. Simpatičan je prizor baka i deka koji samouvjereno i opušteno klizaju kroz grad i vlasnika pasa čiji se ljubimci više klizaju nego što se šetaju. (Naj portal/ foto: Shutterstock)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON