Pratite nas

Razglednice

Nepoznata Italija: TROPEA – BISER TIRENSKOG MORA

Published

on

Većina ljudi, pa čak i onih koji redovno putuju, neće znati da locira Tropeu, odnosno da vam kaže gdje se ovaj gradić nalazi. Tropea, biser Tirenskog mora koji se nalazi na jugu Kalabrije nije prvi pik stranih turista koji hitaju ka lijepoj Italiji.

Nije ni drugi, pa ovdje mahom ljetuju domaći turisti kao i Evropljani koji žele da upoznaju autentičnu Italiju, onu koja je uspjela da odoli masovnom turizmu i zadrži stari šmek.

Iako možda i najsiromašnija regija Italije, Kalabrija je prepuna kontrasta, divlje ljepote koliko i nemaštine, orolunih zgrada ali i prelijepih plaža koje nisu prenaseljene turistima, čak ni u špicu sezone.

U antičko doba ovaj region je bio dio Magna Grecia, niza grčkih polisa pa je Kalabrija u to vrijeme bila jak trgovinski centar, ali i konstantno na udaru osvajača. Zanimljivo je da ćete danas u kalabrijskom dijalektu prepoznati primjese grčkog jezika, dok je naslijeđe helenske kulture vidljivo na svakom koraku.

Od svih mjesta u Kalabriji, najpoznatija su Ređo Kalabrija, Tropea i Šila (Scilla). Sva ova mkesta relativno su bliza jedna drugog pa je topla preporuka da ih obiđete zajedno tokom jednog boravka u ovim krajevima… Ovaj popularni grad koji se nalazi na litici, učiniće vam se veoma misteriozan i vrlo autentičan. Navodno ga je prema jednoj legendi osnovao čuveni mitski junak Herkules, pa se glavni gradski trg po njemu i nosi i zove (Piazza Ercole).

Nestvarne plaže i čokoladni tartufi

Tirensko more je ovdje nevjerovatno bistro i nestvarno. Izvrsne tirkizne nijanse i bistrina, zajedno sa bijelim, pjeskovitim obalama čine Tropeu savršenim mjestom za odmor. Plaže se nalaze mahom uzduž magistrale, okružene moćnim liticama, pećinama i impresivnim stjenovitim formacijama. Iznajmite suncobran ili pronađite neku hladovinu za uživanje u suncu i kupanje.

Kada dođete u Kalabriju, neizbježna je degustacija sladoleda, ali njemu svakako dodajte na listu tartufo. Desert tartufo porijeklom je iz Picoa, Kalabrije. U pitanju je slasna, okrugla kugla sladoleda od lješnika (ili čokolade) i vanile prekirvena kakao prahom. Zaronite kašikom u ovu malu “bombu” i uživajte u rastopljenoj čokoladi koja će nalik lavi da se izlije iz centra kolača.

Istorijski centar grada zaslužuje da ga svaki dan istražujete. Za ovu skitnju nije potrebna mapa, niti lista. Dovoljno je da se izgubite u lavirintu uskih uličica. Na kraju ćete naići na prolaz sa pogledom na more ili zastati u nekom kafiću na kratki predah i jedan Aperol spritz.

Nijedna posjeta Tropeji nije potpuna ako ne posjetite Santa Maria dell ‘Isola. Izdižući se iz Tirenskog mora, crkva Santa Maria dell ‘Isola je simbol grada. Vijekovima su ostrvo posjećivali hodočasnici, monasi i ljudi željni duhovnosti.

Santa Maria dell ‘Isola bila je popularna tema za umjetnike i pisce i do danas zauzima posebno mjesto u srcu Tropejaca. Drevna struktura svetilišta Santa Maria dell ‘Isola odavno je nestala uglavnom zbog razornog zemljotresa 1905. Najnovije obnove dogodile su se 2011. godine. Vrt iza crkve je mirna oaza za meditaciju među maslinama i smokvama i uživanje u spektakularnom pogledu na surovu obalu i plaže. )

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending